Nakkaşın Fırçası

Listeme Ekle
Tarihi, edebiyatı, sanatı bir de minyatürler üzerinden okumaya ne dersiniz? TRT 2'de yayınlanan bu yapım işte bunu amaçlıyor ve başarıyor. Program, minyatürün kendisi hakkında doğrudan bilgi vermek yerine minyatüre bakma zevkini aşılıyor. Minyatürlerde dikkat edilmeyeni ya da asıl bakılması gerekeni farklı bir şekilde gösteriyor.

Bölümler

13 bölüm 05:27:13
Bilim
Nakkaşın Fırçası'nın bu bölümünde, bilimsel konulu el yazmalarını, sanat tarihçileri Dr. Aslıhan Erkmen ve Dr. Ali Nihat Kundak'tan dinliyoruz.
13. Bölüm
24:37
Nakkaşhane
Nakkaşın Fırçası'nın bu bölümünde, bir sanat üretim yeri olan nakkaşhaneleri, Türk Tasvir ve Süsleme Sanatları uzmanı ve sanatçı Dr. Şehnaz Biçer Özcan, minyatür sanatçısı Ülker Erke, Prof. Dr. Bahattin Yaman ve Dr. Aslıhan Erkmen'den dinliyoruz.
12. Bölüm
24:50
Peygamberler Tarihi
Nakkaşın Fırçası'nın bu bölümünde, peygamberler tarihini konu alan minayürleri, sanat tarihçileri Dr. Aslıhan Erkmen ve Prof. Dr. Günsel Renda'dan dinliyoruz.
11. Bölüm
24:31
Haritalar ve Kentler
Osmanlı'da ilk örnekleri 15. yüzyılın ortalarından itibaren görülen haritaları ve kent tasvirlerini, Prof. Dr. İdris Bostan ve Prof. Dr. Nurhan Atasoy'dan dinliyoruz.
10. Bölüm
25:44
Murakkalar ve Albümler
Nakkaşın Fırçası'nın bu bölümünde, minyatür sanatında murakkalar ve albümleri, sanat tarihçileri Dr. Ali Nihat Kundak ve Dr. Aslıhan Erkmen'den dinliyoruz.
9. Bölüm
23:54
Gemiler
Nakkaşın Fırçası'nın bu bölümünde, Prof. Dr. İdris Bostan ve Dr. Ali Nihat Kundak ile geleneksel minyatür sanatımızda gemi tasvirlerini ele alıyoruz.
8. Bölüm
26:34
Kıyamet ve Ahiret
Nakkaşın Fırçası'nın bu bölümünde, minyatür sanatında "kıyamet" ve "ahiret" konularının nasıl işlendiğini Prof. Dr. Bahattin Yaman ve Öğr. Gör. Betül Bilgin'den dinliyoruz.
7. Bölüm
24:42
Padişah Portreciliği
Nakkaşın Fırçası'nın bu bölümünde, sanat tarihçileri Prof. Dr. Günsel Renda ve Dr. Aslıhan Erkmen ile "minyatür sanatında padişah portreciliği"ni konuşuyoruz.
6. Bölüm
25:05
Surname
Nakkaşın Fırçası'nın bu bölümünde, surname geleneğini, minyatür sanatı içindeki yerini ve önemini Prof. Dr. Nurhan Atasoy ve Prof. Dr. Zeynep Tarım'dan öğreniyoruz.
5. Bölüm
24:50
Aşk, Varka ile Gülşah
Nakkaşın Fırçası'nın bu bölümünde, Ortaçağ Anadolu'sunda hazırlanan resimli el yazmalarındaki "aşk" temasını ve "Varka ile Gülşah" adlı eseri, Öğretim Görevlisi Dr. Aslıhan Erkmen ve minyatür sanatçısı Ebru Kızılırmak'tan dinliyoruz.
4. Bölüm
25:29
Hünername
Nakkaşın Fırçası'nın bu bölümünde minyatür sanatında hünernamelerin yerini, özelliklerini ve önemini Dr. Aslıhan Erkmen ve Prof. Dr. Zeynep Tarım'dan öğreniyoruz
3. Bölüm
27:25
Siyer-i Nebi
Nakkaşın Fırçası'nın bu bölümünde, "Siyer-i Nebi"yi, Din Felsefesi ve Sanat Felsefesi Uzmanı Doç. Dr. Zeynep Gemuhluoğlu ve Türk Tasvir ve Süsleme Sanatları Uzmanı ve Sanatçısı Dr. Betül Bilgin ile konuşuyoruz.
2. Bölüm
24:20
Tasvir Süsleri
Nakkaşın Fırçası'nın ilk bölümünde, minyatür sanatını ve tasvir süslerini Türk Tasvir ve Süsleme Sanatları Uzmanı ve Sanatçısı Dr. Şehnaz Biçer Özcan ve minyatür sanatçıları İrem Büşra Coşkun ve Berrin Çakin Güç ile konuşuyoruz.
1. Bölüm
25:05