Muhteşem Gatsby

Bölümler

32 bölüm 06:20:20
1. Bölüm - Muhteşem Gatsby
Toy çağımda bir öğüt vermişti babam, hala küpedir kulağımda: "Ne zaman" demişti, "birini tenkide davranacak olsan hatırdan çıkarma, herkes senin imkanlarında gelmemiştir dünyaya."
1. Bölüm
13:20
2. Bölüm - Muhteşem Gatsby
Doğuya niye gelmişlerdi, meçhul. Fransa'da laf olsun diye bir yıl kalmışlar, sonra da polo oynanan, har vurup harman savrulan çevreler arasında savrulup kalmışlardı.
2. Bölüm
11:46
3. Bölüm - Muhteşem Gatsby
İki kadın kül renkli sundurmaya çıktılar. Masada dört mum ışığı, yatışmış olan rüzgarda titreşiyordu.
3. Bölüm
11:08
4. Bölüm - Muhteşem Gatsby
Daisy, o güzel biçimini yoklamak istermiş gibi yüzünü iki elinin arasına aldı. Gözlerini yavaş yavaş akşam karalığına doğru kaldırdı.
4. Bölüm
11:36
5. Bölüm - Muhteşem Gatsby
Yine de bu kurşuni topraklarda, üzerinde durmamacasına dalgalanan sarı toz ıspazmozlarının yukarısına bir an sonra Dr. Eckleburg'un gözleri seçilirdi. Dr. Eckleburg'un gözleri maviydi.
5. Bölüm
11:17
6. Bölüm - Muhteşem Gatsby
Daire en üst kattaydı. Ufak bir oturma, ufak bir yemek, ufak bir yatak odası, bir de bir banyo... Oturma odası, oraya göre olabildiğine büyük, örme resimli kumaş kaplı oda takımıyla öyle ağız ağza o kadar doluydu ki...
6. Bölüm
11:37
7. Bölüm - Muhteşem Gatsby
"Peki ama neden evlendin öyleyse?" diye atıldı Catherine, "Zorlamadılar ya seni!" Myrtle düşündü: "Kibar bir insan sandım, ondan evlendim." dedi sonunda.
7. Bölüm
10:52
8. Bölüm - Muhteşem Gatsby
Yeryüzü güneşten el etek çektikçe ışıklar da gürleşir, orkestra gamlı bir kokteyl havası çalar. İnsan sesleri de bir perde yükselir. Kahkahalar gitgide kolaylanır. İşarete bakar herkes gülmek için...
8. Bölüm
11:37
9. Bölüm - Muhteşem Gatsby
"Vallahi sahici safyası mafyası, hepsi tamam haa! İlkin iyi cins mukavvadan yapılmış sandım İşte bak yahu, hepsi sahici, sayfası mayfası. Gelin, gelin göstereyim." İnanmadığımıza yüzde yüz emin, koştu kitaplara...
9. Bölüm
11:39
10. Bölüm - Muhteşem Gatsby
Dediğim sofa, adam almıyordu. Sarılı kızlardan biri piyano çalıyor, ünlü bir koronun üyesi olan uzun boylu kızıl saçlı kadın da şarkı okuyordu. Fazla kaçırmıştı şampanyayı, hem şarkı okuyor hem ağlıyordu.
10. Bölüm
11:56
11. Bölüm - Muhteşem Gatsby
Akşam yemeklerimi Yale kulübünde yerdim çoğu. Nedense günün en kasvetli işiydi bu benim için. Sonra yukarı kitaplığa çıkar, harıl harıl bonolarla tahvilleri incelerdim bir saat.
11. Bölüm
11:59
12. Bölüm - Muhteşem Gatsby
Dr. Berry Mackeen dört kızla gelirdi hep, değişik kızlardı her seferinde ama öyle benzeyenini bulurdu ki hep aynı kızla geliyor sanırdınız.
12. Bölüm
12:09
13. Bölüm - Muhteşem Gatsby
"Peki mirim, anlaşıldı." diye seslendi Gatsby. Yavaşladık, cüzdanından beyaz bir kart çıkararak adamın burnuna uzattı.
13. Bölüm
11:16
14. Bölüm - Muhteşem Gatsby
Afallamıştım. Biliyordum gerçi 1919 yılında beyzbol dünya serisinin dalavereye getirildiğini ama nasıl oldu bu iş diye sorsalar olacağı varmış olmuş der çıkardım.
14. Bölüm
12:00
15. Bölüm - Muhteşem Gatsby
Benden bu kadarcık bir şey istemesi için bütün bunları bilmem şart mıydı yani? Ürkeklik gelmiş üstüne öyle uzun beklemiş ki senin alınacağından utanmış. Bütün bunlar neyse ne ama tuttuğunu koparır soyundan bir adam nihayet.
15. Bölüm
11:32
16. Bölüm - Muhteşem Gatsby
Dallarından sular sızan çıplak leylak ağaçlarının altından eve doğru büyücek açık bir araba geliyordu. Durdu.
16. Bölüm
11:27
17. Bölüm - Muhteşem Gatsby
"Diyeceğim, türlü işe girdim" diye doğrulttu kendini sonra "İlaç ticaretine atılmıştım, sonra petrol işine girdim. Şimdi ikisini de bıraktım."
17. Bölüm
11:13
18. Bölüm - Muhteşem Gatsby
Bildiğimi de unutmuştum, siz de görüyorsunuz çalamıyorum ki bildiğimi de. "Çok konuşuyorsun" diye tersledi, Gatsby. Zenginler para, fakirler çocuk yapar.
18. Bölüm
12:11
19. Bölüm - Muhteşem Gatsby
Onunla iniltilerimle de bir duraklama olmuştu ya, haftalarca ne yüzünü görmüş ne de telefonda sesini işitmiştim.
19. Bölüm
11:32
20. Bölüm - Muhteşem Gatsby
"Çok iyi etmişsiniz ama" dedi bir başka dost "belli titiz bir hatun." Doktor havuza soktu başını.
20. Bölüm
11:25
21. Bölüm - Muhteşem Gatsby
"Hasta mı Mr. Gatsby?" "Değil." Bir duraklamadan sonra da ağzını yayarak "efendim"i ekledi istemeye istemeye. "Çoktandır ortalarda yoktu da merak ettim."
21. Bölüm
11:20
22. Bölüm - Muhteşem Gatsby
Sesi boğucu havayla cebelleşiyor, sıcağı çırpa döve anlamsızlığını bir biçime sokuyordu adeta. "Ahırdan garaj yapıldığını duymuşsunuzdur ama..." diyordu Tom, Gatsby'e "Garajı ahıra çeviren ilk benim." "Şehre inmek isteyeniniz yok mu?" diye diretmesini sordu Daisy.
22. Bölüm
11:31
23. Bölüm - Muhteşem Gatsby
"Olur vereyim sana o arabayı." dedi Tom, "Yarın ikindileyin yollarım." Oralar zaten hep böyle gizliden gizliye tedirgin edicidir. Öğle sonrasının göz kamaştısında bile. Şimdi de arkadan biri geliyor gibi uyarılmıştım.
23. Bölüm
11:23
24. Bölüm - Muhteşem Gatsby
"Bu da iyi elin oğlu kalksın gelsin cehennemin bir ucundan karıma sulansın, ben de yaslanıp arkaya eli kolu bağlı oturayım ha! Yağma yok!"
24. Bölüm
12:32
25. Bölüm - Muhteşem Gatsby
"İstiyorsan vereyim biraz Jordan. Sen Nick?" Cevap vermedim. "Sana söylüyorum Nick!" dedi yeniden.
25. Bölüm
12:27
26. Bölüm - Muhteşem Gatsby
Tom'un buyurgan kolları yolumuzu açmacasına hala artmakta olan kalabalığı tedirgince yardık. Bir saat kadar önce binde bir ümitle çağrılmış bir doktor, elinde bir çanta, yanımızdan koşa koşa geçti.
26. Bölüm
13:04
27. Bölüm - Muhteşem Gatsby
Ama Daisy'nin evine girişinin bir kör talih eseri olduğunu da iyi biliyordu. Jay Gatsby denen adamın geleceği ne kadar parlak olursa olsun şimdilik meteliksiz, atsız bir delikanlıdan başka neydi ki...
27. Bölüm
12:50
28. Bölüm - Muhteşem Gatsby
"Ne iyi etmişim de söylemişim ona." Gönlünü alacak tek sözdü bu söylediğim, çünkü baştan sona hiç doğru bulmamıştım onun gidişini.
28. Bölüm
11:55
29. Bölüm - Muhteşem Gatsby
Wilson'ın camlaşmış gözleri, üstünde ufak kurşuni bulutların olmadık biçimlerde bürünüp hafif seher yerinde bir yandan bir yana seğirttiği kül tınazlarına çevrildi. "Söyledim ona" diye mırıldandı.
29. Bölüm
12:03
30. Bölüm - Muhteşem Gatsby
Ertesi sabah Wolfsheim'e bir mektup yazdım, bilgi istedim. Bir sonraki trenle gelsin hemen diye dayattım. Kahya ile yolladım New York'a. Mektubu yazarken gelsin demeyi bile fuzuli belliyordum.
30. Bölüm
12:14
31. Bölüm - Muhteşem Gatsby
Ben onu hiçten var ettim, çirkeften tutup çıkardım onu! Daha ilk bakışta hükmünü verdim. Yakışıklı, efendi bir gençti. Oxford'da olduğunu söyleyince "Tam bana göre adam bu!" dedim, kendi kendime.
31. Bölüm
11:57
32. Bölüm - Muhteşem Gatsby
Doğu beni en sardığı zaman bile sade çocukları, pinponları esirgeyen bitip tükenmez sorgu sualleriyle Ohio'nun ötesindeki o sıkıcı, dağınık, ablak şehirler yanında üstünlüğünü en sağlamına duyduğumda bile, işte o zaman bile Doğu'nun benim için bir çarpılmışlığı vardı...
32. Bölüm
13:32