Kelimeler ve Şeyler

Listeme Ekle
Furkan Çalışkan, Erkan Şimşek ve Aykut Ertuğrul’un TRT 2'de haftanın yeni çıkan kitaplarını, dergilerini ve edebiyat haberlerini değerlendirdiği “Kelimeler ve Şeyler” programında keyifli bir sohbet sizleri bekliyor.

Bölümler

52 bölüm 23:45:42
Füruzan
Doğum günü vesilesiyle Füruzan konuşuluyor.
52. Bölüm
48:03
Edebiyat ve Şehir
Kelimeler ve Şeyler'de edebiyat ve şehir ilişkisine özel bir bölüm ayrılıyor.
51. Bölüm
55:13
Filibeli Ahmed Hilmi
17 Ekim 1914 tarihinde hayata gözlerini yuman Filibeli Ahmed Hilmi konuşuluyor.
50. Bölüm
55:17
Metin Eloğlu
16 Ekim 1985 tarihinde vefat eden şair Metin Eloğlu konuşuluyor.
49. Bölüm
55:39
Miguel de Unamuno
Doğum günü vesilesiyle, İspanyol yazar Miguel de Unamuno konuşuluyor.
48. Bölüm
52:53
İsmet Özel
Şair ve yazar İsmet Özel için, doğum yıl dönümü vesilesiyle özel bir bölüm ayrılıyor
47. Bölüm
01:03:15
Montaigne
Ölüm yıl dönümünde Michel de Montaigne ve deneme türünün macerası konuşuluyor.
46. Bölüm
51:35
Victor Hugo
Sürgünden döndüğü 5 Eylül 1870 tarihinde, Paris’te coşkuyla karşılanan Victor Hugo anılıyor.
45. Bölüm
56:04
Lev Tolstoy
Kelimeler ve Şeyler'de, Lev Tolstoy ve edebiyat hayatı konuşuluyor.
44. Bölüm
54:03
Turgut Uyar
Kelimeler ve Şeyler'de, vefat yıldönümü münasebetiyle Turgut Uyar konuşuluyor.
43. Bölüm
54:09
Necip Fazıl Kısakürek
Kelimeler ve Şeyler'de, Necip Fazıl Kısakürek konuşuluyor.
42. Bölüm
56:49
Adalet Ağaoğlu
14 Temmuz 2020'de aramızdan ayrılan Adalet Ağaoğlu konuşuluyor.
41. Bölüm
59:05
Herman Melville
1 Ağustos 1819'ta doğan Herman Melville, doğum günü vesilesiyle anılıyor.
40. Bölüm
54:48
Tarık Buğra
26 Temmuz 1949’da çıkardığı Nasrettin Hoca Gazetesi vesilesiyle Tarık Buğra konuşuluyor.
39. Bölüm
59:02
Virginia Woolf
17 Temmuz 1941’de yayımlanan son romanı “Perde Arası” ile Virginia Woolf konuşuluyor.
38. Bölüm
54:14
Edebiyat ve Rüya
Kelimeler ve Şeyler'de, edebiyat ve rüya ilişkisine özel bir bölüm ayrılıyor.
37. Bölüm
54:06
Tomris Uyar
4 Temmuz 2003'te aramızdan ayrılan yazar Tomris Uyar anılıyor.
36. Bölüm
55:18
Yusuf Atılgan
27 Haziran 1921’deki doğum günü vesilesiyle Yusuf Atılgan konuşuluyor.
35. Bölüm
55:45
James Joyce
Kelimeler ve Şeyler'de, “Bloomsday” vesilesiyle Ulysses ve James Joyce konuşuluyor.
34. Bölüm
55:50
Kemal Tahir
Kelimeler ve Şeyler'in özel bölümünde Kemal Tahir konuşuluyor.
33. Bölüm
56:55
Nazım Hikmet
Nazım Hikmet'i, “Putları Yıkıyoruz” yazısını yayımladığı 1929 tarihine uzanarak anıyoruz.
32. Bölüm
56:18
Dino Buzzati
Dino Buzzati, “Tatar Çölü” romanının okuyucuyla buluşmasının 80. yıl dönümünde anılıyor.
31. Bölüm
59:25
Orhan Veli
“Garip” seçkisinin yayımlanmasının yıldönümünde Orhan Veli konuşuluyor.
30. Bölüm
57:13
Jack London
1909'da yayımlanan "Beyaz Diş" kitabı üzerinden Jack London konuşuluyor.
29. Bölüm
50:59
Ömer Seyfettin
Edebiyatımızın usta kalemlerinden Ömer Seyfettin, özel bölümle anılıyor.
28. Bölüm
54:36
Cahit Zarifoğlu
1982'de yayınlanan “Savaştığımız Günler Kendimizle” şiiri ile Cahit Zarifoğlu anılıyor.
27. Bölüm
53:47
Edebiyat ve Sinema
"Baba" filmi üzerinden, edebiyat ve sinema ilişkisi konuşuluyor.
26. Bölüm
56:23
Edebiyat Mahfilleri
Furkan Çalışkan, Erkan Şimşek ve Aykut Ertuğrul’un her bölümde haftanın yeni çıkan kitaplarını, dergilerini ve edebiyat haberlerini değerlendirdiği “Kelimeler ve Şeyler”, "Edebiyat Mahfilleri Özel Bölümü" ile sizlerle.
25. Bölüm
53:08
Jorge Luis Borges
Bu bölümde “Alternatif Edebiyat Tarihi” başlığında Yolları Çatallanan Bahçe’nin kahramanı Jaromir Hladik’in rüyasında, nicedir süren bir satranç oyunu gördüğü 14 Mart 1943 tarihine yolculuk edilerek Jorge Luis Borges konuşuluyor. “Raftaki Kelimeler” başlığında Bora Abdo’nun “Hayâlî’nin Tesadüfleri”, Alberto Manguel’in “Efsanevi Yaratıklar”, Ahmet Burak Turan’ın “Türk Canavarları Sözlüğü”, Hakan Savlı’nın “Kırgın Karnaval”, İsabel Allende’nin “Kış Ortasında”, Muhammet Gür’ün “Kendi İçinde ve Kendine Göre Süleyman Nazif” ve Yoko Tawada’nın “Tokyo’nun Son Çocukları” kitapları değerlendirilirken, ilk sayısıyla raflarda yerini alan “Söğüt” dergisi gündeme alınıyor.
24. Bölüm
51:42
Mehmet Akif Ersoy
Bu bölümde “Alternatif Edebiyat Tarihi” başlığında İstiklâl Marşı’nın kabul edildiği 12 Mart 1921 tarihi üzerinden Mehmet Akif Ersoy anılıyor. “Raftaki Kelimeler” başlığında Mehmet Burak’ın “Dün Bu Saatlerde”, Yan Lianke’nin “Günler Aylar Yıllar”, Ali Özgür Özkarcı’nın “Sonu Yoktur”, Roger Finch’in “Tepegöz, Oedipus, Bodoncar”, Fuzuli Bayat’ın “Korkut Ata” ve Murat Yalçın’ın “Dayı Parçası” kitapları değerlendirilirken “Hece Öykü”, “Alandayız” ve “Notos” dergilerinin yeni sayıları gündeme alınıyor.
23. Bölüm
55:26
Popüler Roman
Bu hafta “Alternatif Edebiyat Tarihi” başlığı altında Hüseyin Rahmi’nin Gürpınar’ın ilk romanı “Şık”ın, Tercüman-ı Hakikat’te tefrika edilmeye başlandığı 23 Şubat 1888 tarihinden hareketle popüler roman meselesi irdeleniyor. “Raftaki Kelimeler” başlığında Mahmut Coşkun’un “Başka Biri Olmanın Romanı“, Ali Utku ve Mukadder Erkan’ın derlediği “Çalınan Poe”, Jurek Becker’in “Dikkat Yazar Var”, Peter Bichsel’in “Edebiyat Dersleri”, Şerife Çağın’ın hazırladığı “Kedi Edebiyatı“, Damla Yazıcı’nın derlediği “Edebiyatta Pati İzleri”, Knut Hamsun’un “Göçebe” ve Ezra Pound’un “Kantolar” kitapları değerlendirilirken “Natama” ve “Şiar” dergilerinin yeni sayıları gündeme alınıyor.
22. Bölüm
55:24
Nahid Sırrı Örik
Nahid Sırrı Örik, ölüm tarihi olan 18 Ocak 1960 vesilesiyle anılıyor.
21. Bölüm
54:56
İtalo Calvino
Bu bölümde “Alternatif Edebiyat Tarihi” başlığında İtalo Calvino, meşhur romanı Ağaca Tüneyen Baron’a son noktayı koyduğu 26 Şubat 1957 tarihi vesilesiyle anılıyor. “Raftaki Kelimeler” başlığında ise J. R. R. Tolkien’in “Gondolin’in Düşüşü”, Serdar Kacır’ın “İ Hâli”, Alice Walker’ın “Meridian”, Işık Öğütçü’nün “Orhan Kemal-Eşe Dosta Selam-Mektuplar”, Servet Gündoğdu ve Atiye Gülfer Gündoğdu’nun hazırladığı “Walter G. Andrews Kitabı-Osmanlı Şiiri İçin Bir Deniz Feneri” kitapları değerlendirilirken “221B”, “SabitFikir” ve “Edebiyat Ortamı” dergilerinin yeni sayıları gündeme alınıyor.
20. Bölüm
55:39
Attilâ İlhan
Furkan Çalışkan, Erkan Şimşek ve Aykut Ertuğrul’un her bölümde haftanın yeni çıkan kitaplarını, dergilerini ve edebiyat haberlerini değerlendirdiği Kelimeler ve Şeyler, "Attilâ İlhan Özel Bölümü" ile sizlerle.
19. Bölüm
55:25
Sirkeci İnfilakı - Sezai Karakoç
Bu hafta “Alternatif Edebiyat Tarihi” başlığında 6 Ocak 1959 tarihli Sirkeci İnfilakı ve bu patlamada yaralanan Sezai Karakoç konuşuluyor. “Raftaki Kelimeler” başlığında ise Doğan Hızlan’ın “Hatırlamak”, Osman Konuk’un “Kırmızıda Beklerken”, Adonis’in “İşte Budur Benim Adım”, İvo Andriç’in “Sinan’ın Tekkesinde Ölüm”, Rita Felski’nin “Modernitenin Cinsiyeti” ve Ali Necip Erdoğan’ın “Diğer Şeyler” kitapları değerlendirilirken “Ons” ve “Dergâh” dergilerinin yeni sayıları gündeme alınıyor.
18. Bölüm
54:34
Onat Kutlar
Bu bölümde “Alternatif Edebiyat Tarihi” başlığında 11 Ocak 1995 tarihinde aramızdan ayrılan Onat Kutlar anılıyor. “Raftaki Kelimeler” başlığında ise Ertuğrul Emin Akgün’ün “Hepimizden Çok Korkuyorum”, Yusuf Has Hacib’in “Kutadgu Bilig”, Hüseyin Cavid’in “Şeyh San’an Hikâyesi”, Tevfik El-Hakim’in “Trendeki Derviş”, Abdülkadir Budak’ın “Toplu Şiirleri”, Lakob Csurtaveli’nin “Şuşanik” kitapları değerlendirilirken “Kaygusuz”, “Muhit” ve “Sözcükler” dergilerinin yeni sayıları gündeme alınıyor.
17. Bölüm
56:41
Halide Edib Adıvar
Bu bölümde “Alternatif Edebiyat Tarihi” başlığında 9 Ocak 1964'te vefat eden Halide Edib Adıvar anılıyor. “Raftaki Kelimeler” başlığında ise, Erol Üyepazarcı’nın “Unutulanlar, Hiç Bilinmeyenler ve Bilinmek İstemeyenler”, İsmet Özel’in “Türküm Doğruyum İntikamım Ülkemdir”, Joseph Roth’un “Eyub”, Adige Batur’un “Kumkertişin Kalbi” ve Alejandro Zambra’nın “Serbest Kürsü” kitapları değerlendirilirken “Sonlu Sonsuz” ve “Notos” dergilerinin yeni sayıları gündeme alınıyor.
16. Bölüm
56:24
Albert Camus
Bu bölümde “Alternatif Edebiyat Tarihi” başlığında Albert Camus, ölüm tarihi olan 4 Ocak 1960 vesilesiyle anılıyor. “Raftaki Kelimeler” başlığında ise, Erkan Irmak’ın hazırladığı “Benim Adım Kırmızı Üzerine Yazılar”, Naime Erkovan’ın “Fantastik Şeyler”, H. Harika Durgun’un “Kitab-ı Mukaddes’in Gölgesinde Yakup Kadri Karaosmanoğlu”, Ali Smith’in “Sonbahar”, Ümit Güçlü’nün “Şuç Şiir” ve Juan Marse’nin “Şanghay Büyüsü” kitapları değerlendirilirken Bûtimar, Marşandiz ve Pathos dergilerinin yeni sayıları gündeme alınıyor.
15. Bölüm
52:41
Yunus Emre
Furkan Çalışkan, Erkan Şimşek ve Aykut Ertuğrul’un sunduğu Kelimeler ve Şeyler, "Yunus Emre" bölümüyle sizlerle.
14. Bölüm
51:26
Cengiz Aytmatov
Bu bölümde “Alternatif Edebiyat Tarihi” başlığında, Cengiz Aytmatov doğum tarihi olan 12 Aralık 1928 vesilesiyle anılıyor. “Raftaki Kelimeler” başlığında ise, Horacio Castellanos Moya’nın “Tiksinti”, Arzu Uçar’ın “Bir Küçük Delilik”, Hüseyin Etil’in “İsmet Özel ve Partizan”, Alp Paksoy’un “Kök”, Neel Mukherjee’nin “Özgür Topraklar” ve İnanç Avadit’in “Canavarın Kalbi” kitapları değerlendirilirken Türk Edebiyatı ve Karabatak dergilerinin yeni sayıları gündeme alınıyor.
13. Bölüm
54:12
Furuğ Ferruhzad
Bu hafta “Alternatif Edebiyat Tarihi” başlığında, 29 Aralık 1934’te erken yaşta dünyaya gözlerini yuman İranlı şair Furuğ Ferruhzad anılıyor. “Raftaki Kelimeler” başlığında ise, Sezgin Kaymaz’ın “Benyusuf”, Hasan Ali Toptaş’ın “Beni Kör Kuyularda”, Özgür Ballı’nın “Astigmat Sarı”, Alpay Doğan Yıldız’ın Mustafa Kutlu’nun hikâyeciliğini ele aldığı “Hikmet ve Âhenk”, Eray Sarıçam’ın “Şiirin Soğuk Demircisi”, Ali Işık’ın “Uzaklık Yaralar” kitapları değerlendirilirken Budak ve Natama dergilerinin yeni sayıları gündeme alınıyor.
12. Bölüm
55:30
J. D. Salinger
Bu hafta “Alternatif Edebiyat Tarihi” başlığında, ilk kez Aralık 1941’de bir öyküde görünen Holden karakteri üzerinden Salinger anılıyor. “Raftaki Kelimeler” başlığında ise, Benim Canım Ailem, Memleket Hikâyeleri, Mimesis, Söyle Juliet Sana Ne Yaptım, İmgenin İcadı, Loretta, Talan, Dünya ile Devlet Arasında Türk Muharriri kitapları değerlendirilirken Başka Dünyalar, Kitap-lık ve İkra’r dergilerinin yeni sayıları gündeme alınıyor.
11. Bölüm
55:08
Polisiye Edebiyat
Furkan Çalışkan, Erkan Şimşek ve Aykut Ertuğrul’un sunuculuğunu yaptığı “Kelimeler ve Şeyler”de bu hafta, “Polisiye Edebiyat”ın masaya yatırıldığı bir özel bölüm sizleri bekliyor.
10. Bölüm
54:34
Dostoyevski
Bu bölümde “Alternatif Edebiyat Tarihi” başlığında, idam cezasından son anda kurtulduğu tarih baz alınarak Dostoyevski konuşuluyor. “Raftaki Kelimeler” başlığında ise Hüseyin Su’nun Nehir Söyleşi kitabı “Sayılı Gündü Geçti”, Sayaka Murata’nın “Kasiyer”i, Cevdet Karal’ın yeni şiir kitabı “Sevgililer ve Bir Daha Sevemeyecekler için Küçük Şiirler ve Diğerleri”, Hilmi Ziya Ülken’in “Destanlar”ı, Colson Whitehead’in “Nickel Çocukları” ve İnci Enginün’ün üç yeni kitabı değerlendirilirken, “Yedi İklim”, “Muhayyel” ve “Orlando” dergilerinin yeni sayıları gündeme alınıyor.
9. Bölüm
55:25
Asaf Halet Çelebi
“Alternatif Edebiyat Tarihi” başlığında, Asaf Halet Çelebi, 18 Kasım 1938’te yayımlanan “Cüneyd” şiiri vesilesiyle anılıyor. “Raftaki Kelimeler” başlığında ise "Bizim Burada Auschwitz’te ve Diğer Öyküler", "Doğum Lekesi", "Karanlığı Aydınlat", "Fikret", "Kırıldıkça Büyüyen Taşlar", "Alayına Şiir", "Tedirgin Kanatlar" kitapları değerlendirilirken, "Hece" ve "Edebiyat Ortamı" dergileri gündeme alınıyor.
8. Bölüm
53:10
Guillaume Apollinaire
Bu bölümde “Alternatif Edebiyat Tarihi” başlığında, Guillaume Apollinaire, ölüm tarihi olan 9 Kasım 1918 vesilesiyle anılıyor. “Raftaki Kelimeler” başlığında “Vatandaşlık Ofisi”, “Az Kalan Gölge”, “Edebiyatın Dönüşümü”, “Bir Edebi Muhit Olarak Ankara”, “Rusya’dan Sonra”, “Tamgalar” kitapları değerlendirilirken, Dergâh ve Sabit Fikir dergileri gündeme alınıyor. “Edebiyat ve Diğer Şeyler” başlığında ise Şule Gürbüz’ün "Coşkuyla Ölmek" kitabından bir alıntının peşine takılan sunucularımız, “başka” ve “öteki” kavramlarını irdeliyorlar.
7. Bölüm
54:31
Roberto Bolano - Vahşi Hafiyeler
Bu bölümde “Alternatif Edebiyat Tarihi” başlığında, Roberto Bolano’nun Vahşi Hafiyeler’e not düştüğü 2 Kasım 1975 tarihine doğru bir yolculuğa çıkılıyor. “Raftaki Kelimeler” başlığında Ayın Demiri Altında, Fantastes, Dünyanın Ötesindeki Orman, Aynalar Günlüğü, Azizler ve Haydutlar, Çocukça Bir Direniş ve Divan kitapları değerlendirilirken, Hece Öykü, Aşkar ve Notos dergileri gündeme alınıyor. “Edebiyat ve Diğer Şeyler” başlığında ise İhsan Oktay Anar’ın Suskunlar romanının bir cümlesinden yola çıkılıp “kusur"" mevzusu irdeleniyor.
6. Bölüm
55:47
Nikos Kazancakis
"Alternatif Edebiyat Tarihi" başlığı altında, ölüm yıl dönümü vesilesiyle Nikos Kazancakis'i anarken; "Raftaki Kelimeler" kısmında “Mesleğim Yazarlık”, “Olmayan Şeyler Yüzünden”, “Normal İnsanlar”, “Mağaradaki Zihin”, “Roman ve Halk” ve “Mevlid-Değerden Ritüele” kitaplarını değerlendiriyor ve “Sincan İstasyonu” ve “Dergâh” dergileri gündeme alınıyor. "Edebiyat ve Diğer Şeyler" başlığı altında ise Rasim Özdenören’in "Kuyu" adlı eserinin bir cümlesinden yola çıkan ekibimiz, edebiyatta “kuyu” imgesini irdeliyor.
5. Bölüm
56:13
Neruda ve Nobel
"Alternatif Edebiyat Tarihi” bölümünde bu hafta, Pablo Neruda’nın Nobel Edebiyat Ödülü’nü aldığı 21 Ekim 1971’e giden sunucularımız, Neruda ve Nobel ekseninde keyifli bir sohbet gerçekleştiriyor. "Raftaki Kelimeler" bölümünde yeni çıkan "Çarpıtma Sanatı", "Homologlar Evi", "Papağanın Vaazı", "Yarınsız", "Kayıp", "Her Şeyi Bilenim" kitapları değerlendirilirken; "Post Öykü", "Sabit Fikir" ve "Yedi İklim" dergileri gündeme alınıyor. “Edebiyat ve Diğer Şeyler” bölümünde ise Knut Hamsun’un "Açlık" romanının ilk cümlesinden hareketle edebiyat ve açlık mevzusu masaya yatırılıyor.
4. Bölüm
54:06
Oğuz Atay
"Alternatif Edebiyat Tarihi" bölümünde bu hafta, 12 Ekim 1934 tarihinde doğan Oğuz Atay anılıyor. Raftaki Kelimeler bölümünde ise "Varamayan", "Whitman’ın Vahşi Çocukları", "Polisiye Roman", "Edebiyat ve Utanç", "Aşk ve Kompartıman" kitapları değerlendirilirken, "Sözcükler", "Muhayyel" ve "Virüs" dergileri gündeme alınıyor. “Edebiyat ve Diğer Şeyler” bölümünde ise Don Kişot’un ilk cümlesinden hareketle Miguel de Cervantes üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştiriliyor.
3. Bölüm
55:26
Peyami Safa & Edebiyatta "Hastalık"
Bu hafta “Alternatif Edebiyat Tarihi” başlıklı ilk bölümde, Peyami Safa’nın Dokuzuncu Hariciye Koğuşu’ndaki 5 Ekim 1915 tarihli son notun peşine düşen sunucularımız, edebiyatta hastalık mevzusu üzerine yoğunlaşıyor. “Raftaki Kelimeler” bölümünde ise 300 Türkmen Efsanesi, Josef Mengele’nin Kayboluşu, Çağdaş Sanatta Anlam Sorunu Üzerine Bir Deneme, Hayvan Müzesi, Yıkık Gönüller ve Bir Gölge Gibi Silineceksin kitapları değerlendirilirken, “Okur” ve “Kitap-lık” dergileri ile “Bozuk Fanzin” gündeme alınıyor. “Edebiyat ve Diğer Şeyler” bölümünde ise Mustafa Kutlu’nun "Bu Böyledir" kitabından bir ilk cümleyle başlayan, edebiyat ve karnaval üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştiriliyor.
2. Bölüm
56:10
Gogol & Edebiyatta "Delilik"
“Alternatif Edebiyat Tarihi” başlıklı ilk bölümde Gogol’un adımlarını takip ederek edebiyatta “delilik” kavramını konuşurken; “Edebiyat ve Diğer Şeyler” başlıklı ikinci bölümde ise Italo Calvino’nun “Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu” romanının ilk cümlesinden hareketle, edebi eserlerde başlangıçlar üzerine sohbet sizleri bekliyor.
1. Bölüm
54:56