Kayıp Gezegen

Bölümler

31 bölüm 30:22:45
Space Müzik
Dinleyende huzur duygusu uyandıran ve kendi varlığını düşünmeye sevk eden "space" müzikten derlemeler dinliyor, Blade Runner filminin büyüleyici hikayesini filmin müzikleri ile birlikte irdeliyoruz.
1. Bölüm
58:44
New Age’in Doğuşu
Sanatsal esin kaynağı "gevşeme" ve "iyimserlik" yaratma olan; space, ambient, chill out, lounge gibi müzik türlerini kapsayacak bir çatı işlevi gören new age’in doğuş öyküsüne göz atıyoruz.
2. Bölüm
59:17
Fahrenheit 451
"New Age" müziğin ne olduğu, neyi ifade ettiği üzerine konuşmaya devam ediyor ve Ray Bradbury ile onun en ünlü romanı Fahrenheit 451’den bahsediyoruz.
3. Bölüm
58:51
Vikingler
Kuzey Işıkları altında kayboluyor, New Age’in en güzel örnekleriyle beyaz tenli, uzun boylu, korsan ve savaşçı bir kavim olan Vikingleri tanıyoruz.
4. Bölüm
59:25
Kelt Müziği
Bu kez, İrlanda’nın yeşil tepeleri üzerinden süzülecek, İskoç fiyortlarından okyanusu seyredecek ve birçok müzik türünü de etkileyen Kelt müziği ile tanışacağız.
5. Bölüm
59:07
Space Rock
İnsanoğlunun uzaya gitme merakının sağladığı geniş bir içerik ve ses efekti yelpazesinden etkilenen "space rock" türünün tarihine uzanıyor ve en güzel örneklerine kulak veriyoruz.
6. Bölüm
58:16
Geronimo
Beyazlara karşı mücadele veren son Kızılderili olarak bilinen Geronimo’nun hikayesinden başlayarak çeşitli Amerikan yerlileri ile ilgili hikayeler dinliyor ve Kızılderili ezgilerine kulak veriyoruz.
7. Bölüm
58:47
Peri Masalı
Peri masalı tadında şarkıların eşlik ettiği bu bölümde, birçok ünlü kitaba ve filme konu olmuş, Kuzey kültürünün önemli bir halk inanışı figürü olan Elflerden ve birçok New Age temalı müzikal projeden bahsediyoruz.
8. Bölüm
57:51
Spheeris, Kitaro ve Bergersen
Yunan asıllı besteci Chris Spheeris, Japon besteci Kitaro ve Norveçli besteci Thomas Bergersen’in eserleri ile Ege kıyılarında turkuaz bir ufuktan başlayarak keyifli bir yolculuğa çıkıyoruz.
9. Bölüm
58:49
Dünyanın Çatısına Yolculuk
Gezegenimizin yıldızlara en yakın noktası olan Himalayalar’da bir serüvene atılıyor, New Age’in en mistik örneklerine kulak veriyoruz.
10. Bölüm
58:55
Renklerin Festivali
Yeniden doğuşun mevsimi olan baharın karşılandığı Holi Festivali için Hindistan’a uzanıyoruz. Festivalin tarihi, önemi ve heyecan verici ezgileri bizi bekliyor.
11. Bölüm
58:34
Çanakkale Mucizesi
Türk tarihinin en şerefli sayfalarını dolduran Çanakkale Zaferi’ni anıyor, Çanakkale Boğazı’nın derinliklerine dalıp, içimize işleyen eserleri çıkarıyoruz.
12. Bölüm
59:08
Baharın Gelişi
Peru And Dağları’ndan yola çıkıp, Sibirya steplerine varacağımız uzun bir maceraya başlıyoruz. Yolculuğumuza eşlik eden hikaye ise birçok kültürde doğanın uyanışının kutlandığı Nevruz Bayramı.
13. Bölüm
58:36
Masal Müzikali
Ünlü masalcı Hans Christian Andersen ile kendisine beyazperdede canlandıran Danny Kaye’in hayat hikayelerini, masal gibi besteler eşliğinde dinliyoruz.
14. Bölüm
58:56
Üç Dokuzlar
Anadolu'da bilinen en önemli soğuk günler olan "üç dokuzlar" hakkında konuşuyor ve bizi fırtınanın ortasında hissettirecek eserlere kulak veriyoruz.
15. Bölüm
58:58
Paralel Dünyalar
Eğer bir simülasyon olduğunuzu fark etseydiniz ne yapardınız? Bu sorunun etrafında dönen The Thirteenth Floor isimli filmden bahsediyor ve bizi başka bir dünyada gibi hissettirecek bestelere kulak veriyoruz.
16. Bölüm
58:51
Çocuklar ve Hep Çocuk Kalanlar
Hem bir milletin özgürlüğünün simgesi hem de bütün dünyanın tek çocuk bayramı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı şerefine tekrar çocuk olacağımız anılara yolculuk ediyoruz.
17. Bölüm
58:17
Aşk, Barış, Özgürlük
1979 yılında yönettiği "Hair Müzikali" ile hafızalara kazınan Miloš Forman aracılığıyla, o dönemin en önemli karakterlerinin hayatlarına misafir oluyor, Woodstock Festivali'ne uğramadan geçmiyoruz.
18. Bölüm
58:57
Zaman Makinesi
1965 yılına uzanıyor ve tarihte iz bırakan olayları hatırlarken hippi şarkıları ile keyifleniyoruz.
19. Bölüm
59:10
Güç Seninle Olsun
New Age’in önde gelen eserleri eşliğinde dünyanın en büyük yönetmenlerinden George Lucas’ın hayatına konuk oluyor, Star Wars müziklerine kendimizi kaptırıyoruz.
20. Bölüm
58:56
Satürn
Çıplak gözle izlenebilen beş gezegenden biri olarak eski çağlardan beri insanoğlunun dikkatini çeken halkalı gezegen Satürn’e doğru heyecanlı müzikler eşliğinde yola çıkıyoruz.
21. Bölüm
58:13
Zamanın Bir Yerinde
Operalarda orkestra eşliğinde söylenen aryaların New Age müzik ile nasıl bütünleştiğine tanık oluyor, Somewhere in Time isimli romantik bilim kurgu filminin müziklerini dinliyoruz.
22. Bölüm
58:56
Hasta La Vista
Alman şair ve oyun yazarı Friedrich Schiller'in adını taşıyan bir elektronik müzik grubu olan Schiller’den eserler eşliğinde, James Cameron’ın ikonik eseri Terminator filmine uğruyoruz.
23. Bölüm
58:56
Dönence
Bu bölümde, Keltlerin şenlik havasında kutladığı 21 Haziran yaz gün dönümü ile ilgili doğanın ruhunu yansıtan eserler dinliyoruz.
24. Bölüm
58:58
Recepova & Demby
Esma Recepova ile New Age, ambient ve elektronik müziğin divası Constance Demby’nin hayatlarına konuk oluyor, dünyanın birçok yerinden sanatçıların eserlerine kulak veriyoruz.
25. Bölüm
58:56
5. Element
Fransız sinemasının en pahalı filmi olan "The Fifth Element" ile hava, su, toprak ve ateşin yanına beşinci elementi aramak için yola çıkıyoruz.
26. Bölüm
58:30
Cusco
Zamanın gerisindeki dünyaya bir yolculuğa çıkıyor, İnkaların ve eski kültürlerin yaşadığı dönemlere gidiyoruz. Bu yolculukta, antik kültürlerin büyük hayranı olan Alman New Age grubu Cusco ile tanışıyoruz.
27. Bölüm
58:53
Hennie Bekker & Portishead
Neredeyse 60 yıllık dev bir müzik kariyerine sahip olan Hennie Bekker’ın New Age eserlerini dinliyor, sonrasında ise birçok sanatçıyı etkileyen İngiliz trip-hop grubu Portishead’e kulak veriyoruz.
28. Bölüm
58:12
Gün Işığı
2007 yapımı "Sunshine" filmi ile sistemimizin yaşam kaynağı olan Güneş'in tam kalbine nefes kesen bir yolculuk yapıyoruz. Yolculuğumuzda bize soft rock, New Age, ambient müziğin önemli temsilcilerinden seçkiler de eşlik ediyor
29. Bölüm
58:41
Uzay Çağı
1970’lerin çok hareketli, çok renkli disko kültürüne dönüyor; space müzik çalışmalarından örneklere kulak veriyor, hatta uzayda duyulan ilk CD olan Space Opera albümünden bölümler dinliyoruz.
30. Bölüm
58:56
Solaris
Dünyaca ünlü elektronik müzik bestecisi Vangelis'in eserleri öncülüğünde 70’lerin New Age seçkilerini dinliyor, Polonyalı bilim kurgu yazarı Stanisław Lem’in hayatına ve en önemli eseri Solaris’e misafir oluyoruz.
31. Bölüm
58:55