İhmal Edilebilir Nasihatler

Listeme Ekle
TRT 2'de Ayşe Böhürler'in moderatörlüğünde gerçekleşen “İhmal Edilebilir Nasihatler” programının daimi konukları Alev Alatlı ve Prof. Dr. Süleyman Seyfi Öğün; bilim, tarih ve dinlere ilişkin pek çok etken, düşünce biçimi ve tartışmalı konuya farklı pencereler açarak hakikatin peşine düşüyor.

Bölümler

61 bölüm 21:12:44
Amerika'nın Kurucu "Fikir Babaları"
İhmal Edilebilir Nasihatler'de, Amerika'nın kurucu "fikir babaları" konuşuluyor.
59. Bölüm
51:59
Sosyal Darwinizm
Amerika'nın kuruluşu ve "sosyal darwinizm" konuları ele alınıyor.
58. Bölüm
50:27
Amerika'nın Kurucu Düşünürleri
Amerika'nın kurucu düşünürleri ve düşünceleri konuşuluyor.
57. Bölüm
55:44
Gnostisizm Kavramı
İhmal Edilebilir Nasihatler'de "Gnostisizm" kavramı ele alınıyor.
56. Bölüm
50:40
Aydınlanma Düşüncesi
Aydınlanma düşüncesine giden yol ve dönemin düşünce insanları konuşuluyor.
55. Bölüm
53:26
Hümanizma ve İdealizm
"Hümanizma" ve "idealizm" kavramları üzerinden Amerika tarihi okunmaya devam ediliyor.
54. Bölüm
53:05
Farmasonluk ve Masonluk
Amerika, "farmasonluk" ve "masonluk" kavramları ele alınıyor.
53. Bölüm
48:19
ABD'de Başlayan Protestolar (3. Bölüm)
Alev Alatlı ve Süleyman Seyfi Öğün, Amerika'daki olayları ve Türkiye'yi konuşuyorlar.
52. Bölüm
50:52
ABD'de Başlayan Protestolar (2. Bölüm)
İhmal Edilebilir Nasihatler'de, Amerika'daki protestolar konuşulmaya devam ediyor.
51. Bölüm
50:04
ABD'de Başlayan Protestolar (1. Bölüm)
George Floyd'un öldürülmesiyle ABD'de başlayan protestolar konuşuluyor.
50. Bölüm
50:18
Türkiye ve Dünyada Solculuk
Ayşe Böhürler'in moderatörlüğünü yaptığı İhmal Edilebilir Nasihatler'in bu bölümünde, Süleyman Seyfi Öğün ve Alev Alatlı, Türkiye'de ve dünyada "sol"u konuşuyor.
49. Bölüm
44:21
Mültecilik & Türk Solu
İhmal Edilebilir Nasihatler'in bu bölümünde, Süleyman Seyfi Öğün ve Alev Alatlı, Ayşe Böhürler'in moderatörlüğünde, önce "mültecilik" meselesini, ardından da Türk Solu'nu konuşuyor.
48. Bölüm
43:04
Sağ-Muhafazakarlık (2. Bölüm)
Ayşe Böhürler'in moderatörlüğünde Alev Alatlı ve Süleyman Seyfi Öğün ile İhmal Edilebilir Nasihatler'in bu bölümünde, geçen bölümde virgül koyduğumuz yerden devamla "Türk Sağı"nı, "Türk sağcılığı"nı ve muhafazakarlığı konuşuyoruz.
47. Bölüm
43:49
Sağ-Muhafazakarlık
İhmal Edilebilir Nasihatler'in bu bölümünde, Alev Alatlı ve Süleyman Seyfi Öğün, Ayşe Böhürler moderatörlüğünde "Türkiye'de sağ-muhafazakarlık" konusunu ele alıyorlar.
46. Bölüm
39:11
Filistin & Edward Said
Ayşe Böhürler moderatörlüğünde, Alev Alatlı ve Süleyman Seyfi Öğün ile İhmal Edilebilir Nasihatler'in bu bölümünde, bir önceki bölümde kaldığımız yerden devamla Edward Said'i ve Filistin meselesini konuşuyoruz.
45. Bölüm
40:33
Filistin & Eğitim
Ayşe Böhürler moderatörlüğünde gerçekleşen İhmal Edilebilir Nasihatler'in bu bölümünde, Alev Alatlı ve Süleyman Seyfi Öğün ile birlikte Filistin ve eğitim meselelerini konuşuyoruz.
44. Bölüm
38:50
Yeni Yıl
Ayşe Böhürler’in moderatörlüğünü yaptığı İhmal Edilebilir Nasihatler’in bu bölümünde, Alev Alatlı ve Süleyman Seyfi Öğün ile birlikte, yeni yılın ilk programında, "yeni yıl" kavramını konuşuyoruz.
43. Bölüm
38:18
Rusya (2. Bölüm)
Ayşe Böhürler’in moderatörlüğünü yaptığı İhmal Edilebilir Nasihatler’in bu bölümünde, Rusya'ya odaklanmaya devam ediyor ve “Sosyalizm sonrası Rusya neden dağıldı?” sorusuna cevap arıyoruz.
42. Bölüm
47:28
Rusya
Alev Alatlı ve Süleyman Seyfi Öğün ile İhmal Edilebilir Nasihatler'in bu bölümünde, sosyalizmden sonra biri dünya devi olan diğeri dağılan iki devleti konuşuyor, "Rusya neden önemli?" sorusuna cevap arıyoruz.
41. Bölüm
40:51
Çin ve NATO
İhmal Edilebilir Nasihatler'in bu bölümünde, Alev Alatlı ve Süleyman Seyfi Öğün ile birlikte, Çin ve NATO'yu konuşuyoruz.
40. Bölüm
50:33
Teknoloji ve İnsanlık
İhmal Edilebilir Nasihatler'in bu bölümünde, Alev Alatlı ve Süleyman Seyfi Öğün ile birlikte, "Teknoloji insanlığa ne yapıyor?" sorusuna cevap aramaya devam ediyoruz.
39. Bölüm
44:43
Teknoloji
Alev Alatlı ile İhmal Edilebilir Nasihatler'in bu bölümünde, geçtiğimiz bölümde virgül koyduğumuz "Kitlelerin afyonu teknolojidir." sözü üzerine konuşmaya devam ediyoruz.
38. Bölüm
43:58
Türkiye
Ayşe Böhürler moderatörlüğünde Alev Alatlı ile İhmal Edilebilir Nasihatler'in bu bölümünde, önceki bölümlerde konuştuğumuz "Batı'nın iktisadi tarihi ve dinler tarihindeki değişimler olurken "biz" neredeydik?" sorusuna cevap arıyoruz.
37. Bölüm
46:13
Hristiyanlığın Kırılma Noktaları
Süleyman Seyfi Öğün ve Alev Alatlı, İhmal Edilebilir Nasihatler'in bu bölümünde, "Hristiyanlığın kırılma noktaları" konusuna devam ederek Amerika'yı masaya yatırıyor.
36. Bölüm
51:43
Amerika Temsilciler Meclisi
Ayşe Böhürler'in moderatörlüğünde, Süleyman Seyfi Öğün ve Alev Alatlı ile İhmal Edilebilir Nasihatler'in bu bölümünde, Amerika Temsilciler Meclisi'nin 1915 olaylarını "Ermeni Soykırımı" olarak tanımlayan kararı onaylamasından hareketle "Ev ödevimiz ne olmalı?" sorusuna cevap arıyoruz.
35. Bölüm
52:54
Amerika'nın Rotası
Ayşe Böhürler moderatörlüğünde İhmal Edilebilir Nasihatler'in bu bölümünde Alev Alatlı ile "Trump, Amerika'yı rotasından çıkarabilir mi?" sorusundan hareketle, "Geçmişten günümüze Amerika'nın rotası neydi?" sorusuna cevap arıyoruz.
34. Bölüm
40:32
Türkiye'de Tarım
Ayşe Böhürler moderatörlüğünde Alev Alatlı ile İhmal Edilebilir Nasihatler'in bu bölümünde 2005 ve 2015 yıllarında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevini üstlenen Mehdi Eker'i konuk ediyor, Türkiye'de tarım ve tarım politikalarını konuşuyoruz.
33. Bölüm
44:17
Yeni Köylüler (2. Bölüm)
Ayşe Böhürler moderatörülüğünde devam eden İhmal Edilebilir Nasihatler'in bu bölümünde, Süleyman Seyfi Öğün ve Alev Alatlı ile geçen bölümde kaldığımız yerden devam ediyor, "Kentlilerin toprağa dönüş akımının temelinde ne var?" sorusuna cevap arıyoruz.
32. Bölüm
40:48
Yeni Köylüler
Ayşe Böhürler moderatörlüğünde devam eden İhmal Edilebilir Nasihatler'in bu bölümünde, Süleyman Seyfi Öğün ve Alev Alatlı ile "yeni köylüler" başlığı altında, köyde doğmayıp daha sonra köye dönenleri, bakımlı ellerden nasırlı ellere geçiş yapanları, kent yaşamından bıkıp köye kaçanları konuşuyoruz.
31. Bölüm
37:22
Kadına Şiddet (2. Bölüm)
Ayşe Böhürler moderatörlüğündeki İhmal Edilebilir Nasihatler'in bu bölümünde, Alev Alatlı ve Süleyman Seyfi Öğün ile birlikte, bir önceki programda virgül koyduğumuz yerden devam ediyor ve "kadına şiddet"i konuşuyoruz.
30. Bölüm
37:39
Kadına Şiddet
Ayşe Böhürler'in moderatörlüğünde ekranlara gelen İhmal Edilebilir Nasihatler'in bu bölümünde, Alev Alatlı ve Süleyman Seyfi Öğün ile birlikte "kadına şiddet"in, Türkiye'de ve küresel anlamda artmasının sebeplerini, arkasındaki sosyolojik ve psikolojik gelişmeleri konuşuyoruz.
29. Bölüm
39:28
Özgürlük
İhmal Edilebilir Nasihatler, kavram ve kategorilerin düşünülmeyen yönleriyle yine gözden kaçan ayrıntıların peşinde! Bu bölümde, Ayşe Böhürler’in moderatörlüğünde Alev Alatlı ve Süleyman Seyfi Öğün ‘özgürlük’ kavramını irdeliyor… Sartre, "Özgürlük en büyük mahkumiyettir." derken neyi işaret ediyor? Özgürlük ve eşitlik yan yana durabilen kavramlar mıdır? Bütün bu soruların derinlikli cevapları İhmal Edilebilir Nasihatler’in koyu sohbetiyle sizlerle!
28. Bölüm
39:25
Turbokapitalizm
İhmal Edilebilir Nasihatler'de Ayşe Böhürler'in moderatörlüğünde, Alev Alatlı ve Süleyman Seyfi Öğün ile birlilkte, dünyayı anlamaya, başımıza gelenleri ve gelecekleri konuşmaya devam ediyoruz. Bu bölümde Alev Alatlı'nın "turbokapitalizm" tanımlaması çerçevesinde, gelenek ve modern arasındaki geçişgenliği ve bu sürecin içindeki zaman-mekan ilişkisini konuşuyoruz.
27. Bölüm
41:18
Alev Alatlı Kitapları - Türkiye'nin Duygu Serüveni
İhmal Edilebilir Nasihatler'in bu bölümde Alev Alatlı, ''Orda Kimse Var Mı'' roman serisinde anlatmaya çalıştığı Türkiye'nin duygu serüvenini, seçkinlerin yabancılaşmasını ve bilimsel sosyalizm algısının sonuçlarını ele alıyor. ''Beraberliğin temeli gönüllü işbirliğidir.'' nasihatıyla noktalanan programda, Türkiye'yi özetleyen bir cümle kurmanın öneminden söz ediliyor.
26. Bölüm
32:30
Alev Alatlı Kitapları
İhmal Edilebilir Nasihatler'de Alev Alatlı ile sohbetimize "Yaseminler Tüter mi, Hâlâ?" kitabını konuşmaya kaldığımız yerden devam ediyor; "İşkenceci" kitabından hareketle diğer kitaplarını ve yazarlık serüvenini konuşuyoruz.
25. Bölüm
38:03
Alev Alatlı Kitapları - "Yabancı" Kavramı
Ayşe Böhürler’in moderatörlüğünde İhmal Edilebilir Nasihatler'in bu bölümünde Alev Alatlı ve Süleyman Seyfi Öğün, "yabancı" kavramını analiz ediyor. Tenha ve seyrek toplumların yabancısı, modern toplumun yabancıları, postmodern faşizm, popülizm yükselirken ideolojiler, giderek güçlenen "yabancı" düşmanlığı, Türkiye'nin yabancısı…
24. Bölüm
43:37
Amerikan Zihniyeti
Alev Alatlı'nın, "Nasihatname" serisinin ilk iki kitabı, Ayşe Böhürler'in moderatörlüğünde İhmal Edilebilir Nasihatler'de ele alınıyor. Alev Alatlı ve Süleyman Seyfi Öğün, ABD özelinde Batı medeniyetine ait kavramların, sembollerin, kodların ve hikayelerin bütün çıplaklığıyla irdelendiği Nasihatnamelerin çerçevesinde, "Amerikalı kimdir?", "Nasıl akıl yürütür?" ve "Nasıl bir zihniyet formasyonuna sahiptir?" gibi soruları cevaplıyor.
23. Bölüm
36:17
Alev Alatlı'nın Yazarlık Serüveni
Alev Alatlı'nın yazarlık serüveninde ilk halkaları, tecrübelerinden süzülen nasihatleri İhmal Edilebilir Nasihatler'de dinlemeye devam ediyoruz. “Yazmak için davan olmalı” diyen Alev Alatlı, davasını ve yazar olmaya karar verme sürecini bu bölümde anlatıyor. Yazmak için kırk yaşını beklemesi, "Bizim English" dergisinin çıkış hikayesi, Oğuz Aral'ın dergiye katkısı, yazmaya başlaması ve ilk kitabını neden yayınlamadığı, "Yaseminler Tüter mi, Hâlâ?" kitabında Eleni Naciye’nin hikâyesinde anlatmak istediği...
22. Bölüm
37:41
Muhitçilik
Alev Alatlı ve Süleyman Seyfi Öğün sorularını devlet-ulus-sermaye ilişkileri ve muhitçilik üzerine yoğunlaştırıyorlar: Devlet aklı nedir? Devlet olmak neleri gerektirir? Modern dünyada devlet aklı ile ulus aklı nasıl eşleşir? Sermayenin devreye girmesiyle ikisinin arasındaki ilişkiler nasıl etkilenir?
21. Bölüm
38:10
Muhitçilik
Alev Alatlı ve Süleyman Seyfi Öğün sorularını devlet-ulus-sermaye ilişkileri ve muhitçilik üzerine yoğunlaştırıyorlar: Devlet aklı nedir? Devlet olmak neleri gerektirir? Modern dünyada devlet aklı ile ulus aklı nasıl eşleşir? Sermayenin devreye girmesiyle ikisinin arasındaki ilişkiler nasıl etkilenir?
21. Bölüm
38:10
Muhitçilik
Alev Alatlı ve Süleyman Seyfi Öğün sorularını devlet-ulus-sermaye ilişkileri ve muhitçilik üzerine yoğunlaştırıyorlar: Devlet aklı nedir? Devlet olmak neleri gerektirir? Modern dünyada devlet aklı ile ulus aklı nasıl eşleşir? Sermayenin devreye girmesiyle ikisinin arasındaki ilişkiler nasıl etkilenir?
21. Bölüm
38:10
Milliyetçilik
Alev Alatlı ve Prof. Dr. Süleyman Seyfi Öğün izleyiciyi bu bölümde ''Milliyetçilik'' kavramı üzerine düşünmeye davet ediyor: Neden Türk olmaktan başka çaremiz yok? Türk'ü ne tanımlar? Kavramlar karmaşasında milliyetçilik nedir, muhitçilik nedir? Muhitçilik ne zaman milliyetçiliğin önüne geçer?
20. Bölüm
37:27
Alev Alatlı (2. Bölüm)
İhmal Edilebilir Nasihatler’in bu bölümünde Alev Alatlı, siyasi iletişimi, algı yönetiminde yapılan hataları ve iletişim sorunlarını kendi hayat tecrübesi içinde ele alıyor.
19. Bölüm
41:38
Alev Alatlı
Alev Alatlı, hayat öyküsünü ve Türkiye’yi anlattığı İhmal Edilebilir Nasihatler'in bu bölümde, dünyanın gidişatını, rol modellerin yok olması ekseninde değerlendiriyor. Amerika’dan Türkiye’ye döndüğü yılları, DPT’de çalışmaya başlamasını, istatistiklerden yoksunluğun sonuçlarını, Turgut Özal ile çalıştığı yılları anlatıyor.
18. Bölüm
38:23
Teoloji ve Felsefe
İhmal Edilebilir Nasihatler'in bu bölümünde, Ayşe Böhürler'in moderatörlüğünde Süleyman Seyfi Öğün ve Alev Alatlı teoloji ve felsefenin bütünlüğünü ve önemini konuşuyorlar.
17. Bölüm
49:59
Alev Alatlı kimdir? (3. Bölüm)
İhmal Edilebilir Nasihatler’in bu bölümünde, önceki bölümde kaldığımız yerden, Alev Alatlı’nın kişisel tarihini kendi anlatımıyla dinlemeye devam ediyoruz.
16. Bölüm
49:34
Alev Alatlı kimdir? (2. Bölüm)
Alev Alatlı'nın kişisel hayat öyküsünün içinde bilim, tarih ve dinlere ilişkin pek çok tartışmalı konuya farklı pencereler açan İhmal Edilebilir Nasihatler'in bu bölümde, Alatlı'nın eğitim yolculuğunu dinlemeye devam ediyoruz.
15. Bölüm
51:57
Alev Alatlı kimdir? (1. Bölüm)
İhmal Edilebilir Nasihatler'in bu bölümünde, Alev Alatlı söze kendi yaşam öyküsünden başlıyor. Eserlerini ortaya çıkaran, fikirlerine yön veren olayları hayatından örneklerle anlatan yazar, bu bölümde kendi hikâyesinin içinde Türkiye'nin hikâyesini anlatıyor. "Alev Alatlı kimdir?" sorusunun cevabı İhmal Edilebilir Nasihatler'de.
14. Bölüm
45:29
Kültür Seçkinleri (2. Bölüm)
İhmal Edilebilir Nasihatler'in bu bölümünde, önceki bölümde kaldığımız yerden devam ediyor, modernite konusundan hareketle kültür seçkinleri, ünlüler, 'celebrity kavramı' ve içeriğin boşaltılması mevzularını ele alıyoruz.
13. Bölüm
41:26
Kültür Seçkinleri
Tüketimi dünya üzerinde yaygın kılabilmek için yaratılan "yüreğinin götürdüğü yere giden çocuk insana" itiraz eden İhmal Edilebilir Nasihatler'in bu bölümünde, Alev Alatlı ve Süleyman Seyfi Öğün “İçinizdeki çocuğa değil. İçinizdeki olgunluğa geri dönün!” çağrısı yapıyor.
12. Bölüm
41:06
Ekonomi
İhmal Edilebilir Nasihatler'in bu bölümünde, ekonomi bilimini tüm yönleriyle ele almaya devam ediyoruz.
11. Bölüm
44:38
Batı
Ayşe Böhürler, Alev Alatlı ve Süleyman Seyfi Öğün Batı'yı konuşmaya devam ediyorlar.
10. Bölüm
46:32
Batılılaşma
İhmal Edilebilir Nasihatler'de bu kez sohbetimize Alev Alatlı'nın evinde devam ediyor ve batılılaşma konusunu tüm yönleriyle ele alıyoruz.
9. Bölüm
44:15
Osmanlı'nın Batılılaşma Hareketleri
İhmal Edilebilir Nasihatler’in bu bölümünde Süleyman Seyfi Öğün, Batı’da merkezin değişimini ve Osmanlı’nın ‘Batı’ya bakışını ele alıyor.
8. Bölüm
47:19
Homo Economicus
İhmal Edilebilir Nasihatler, düşündüren sorularıyla bu hafta; modernitenin önemli bir bacağı olan ekonomiyi ele alıyor: Batı’nın kaderini ne değiştirdi? Kapitalizmin insana, siyasi güçlere ve dünyanın gidişatına olan etkisi ne oldu? “Homo Economicus” nedir?
7. Bölüm
47:26
Kıymetin Ölçümü ve Sembolizm
Ayşe Böhürler’in moderatörlüğünde İhmal Edilebilir Nasihatler’in bu bölümünde Alev Alatlı ve Süleyman Seyfi Öğün, "Batı" kavramının ardında kalan, düşünülmeyen yönleri öne çıkartıyor.
6. Bölüm
48:41
Batı ve Doğu nedir?
İhmal Edilebilir Nasihatler’de bu hafta Ayşe Böhürler, Prof. Süleyman Seyfi Öğün ile birlikte “Batı” ve “Doğu” kavramları üzerinde duruyor. “Batı ve Doğu nedir?” sorusu ile başlayan program, Batı’nın kendi içerisindeki kıyasını gündeme getiriyor.
5. Bölüm
47:17
Batılılaşma ve Farklı Gerçeklikler
Aydınlanma fikriyle uyum sağlanabilir miydi? Türkiye’nin batıya öykünmesi neye sebep oldu? Birey olmadan modern olunur mu? Türk insanı batılılaştı mı kendisine mi yabancılaştı? Batı düşüncesi ile Türk -İslam düşüncesi arasındaki ayrımlar...
4. Bölüm
47:29
Kuantum Fiziği, Modernite
Aristo’dan kuantum fiziğine fizik bilimindeki gelişmeler ideolojileri nasıl etkiledi? Sosyalizm neden sürdürülemedi? Soğuk savaşın bitmesiyle Rusya neye maruz kaldı? Kuantum fizikçileri ile sufiler el ele verebilir mi? Türkiye’de modernleşme neden gerçekleşmedi?
3. Bölüm
46:29
Modernizm, Postmodernizm
İhmal Edilebilir Nasihatler'de bu hafta Ayşe Böhürler ve Alev Alatlı ''sınıf teorilerinin ortaya çıkışı, modernizmi ortaya çıkaran olaylar, Türkiye'nin modernizm ile ilişkisi, postmodernizme geçiş, popülizm'' başlıklarını ele alıyorlar.
2. Bölüm
47:57
Hakim Gerçekler
İhmal Edilebilir Nasihatler'de Ayşe Böhürler, Alev Alatlı ve Prof. Dr. Süleyman Seyfi Öğün ile insanlığın serüveninde öne çıkan ''hakim gerçek'' olarak sunulan kavramları tartışmaya açıyor.
1. Bölüm
42:22