Film Önü / Arkası

Listeme Ekle
TRT 2'de, hafta sonu günlerinde kanalın ‘Edebiyat Uyarlamaları’ ve ‘Dünya Klasikleri’ kuşaklarında gösterilecek sinema filmlerinin öncesinde ve sonrasında izleyiciyi filmle ilgili olarak bilgilendirmeyi amaçlıyor. Programın konuğu olan sinema eleştirmeni ile birlikte, filmin öncesinde meraklandırıcı bir söyleşi yapılacak. Filmin sonrasında ise konuğumuz filmi analiz edecek ve filmin anlatmak istediklerini, alt metinlerini sorgulayacak. Senaryo, sinematografi, görüntü yönetimi, cast yönetimi ve oyuncu performansları gibi teknik değerlendirmeler de yapılabilecek.

Bölümler

40 bölüm 14:59:26
Taksi Şoförü (Taxi Driver) | Film Arkası
Eleştirmenlerimiz Mehmet Açar ve Alin Taşçıyan, replikleriyle hafızalara kazınan "Taxi Driver" (Taksi Şoförü) filmini Film Arkası'nda değerlendiriyorlar.
40. Bölüm
30:04
Taksi Şoförü (Taxi Driver) | Film Önü
Eleştirmenlerimiz Alin Taşçıyan ve Mehmet Açar, Vietnam savaşının etkisini üzerinde taşıyan bir askerin, topluma uyum sağlamayı reddetmesini konu edinen Martin Scorsese imzalı "Taxi Driver" (Taksi Şoförü) filmini, Film Önü'nde konuşuyorlar.
39. Bölüm
12:50
Kramer Kramer'e Karşı (Kramer vs. Kramer) | Film Arkası
Eleştirmenlerimiz Alin Taşçıyan ve Mehmet Açar, Dustin Hoffman ve Meryl Streep'in başrolde yer aldığı, 5 dalda Oscar alan "Kramer vs. Kramer" (Kramer Kramer'e Karşı) filmini tüm detaylarıyla Film Arkası'nda inceliyor.
38. Bölüm
30:26
Kramer Kramer'e Karşı (Kramer vs. Kramer) | Film Önü
Film Önü'nün bu bölümünde, eleştirmenlerimiz Alin Taşçıyan ve Mehmet Açar, çocuklarının velayeti için mücadeleye girişen boşanmış bir çiftin hayatını konu edinen 1979 yapımı "Kramer vs. Kramer" (Kramer Kramer'e Karşı) filmini gösterim öncesi değerlendiriyorlar.
37. Bölüm
14:43
Büyük Umutlar (Great Expectations) | Film Arkası
Eleştirmenlerimiz Alin Taşçıyan ve Mehmet Açar, Helena Bonham Carter ve Ralph Fiennes gibi usta isimlerin rol aldığı "Great Expectations" (Büyük Umutlar) filmini Fillm Arkası'nda değerlendiriyor.
36. Bölüm
30:21
Büyük Umutlar (Great Expectations) | Film Önü
Film Önü'nün bu bölümünde, usta edebiyatçı Charles Dickens’ın, köyden kente göçen Pip’in hikayesini anlattığı romanından aynı adla beyaz perdeye uyarlanan “Büyük Umutlar" (Great Expectations) filmini gösterim öncesi eleştirmenlerimizden dinliyoruz.
35. Bölüm
14:44
Kare (The Square) | Film Arkası
Eleştirmenlerimiz Mehmet Açar ve Alin Taşçıyan, 2017 tarihli İsveç yapımı ve Altın Palmiye ödüllü "The Square" (Kare) filmini Film Arkası'nda inceliyorlar.
34. Bölüm
31:21
Kare (The Square) | Film Önü
Eleştirmenlerimiz Alin Taşçıyan ve Mehmet Açar, insanlara karşı güven sorgulaması yaşayan müze görevlisi Christian'ın hayatını konu edinen 2017 tarihli İsveç yapımı "The Square" (Kare) filmini, gösterim öncesi Film Önü'nde konuşuyorlar.
33. Bölüm
15:00
Uyanışlar (Awakenings) | Film Arkası
Film Arkası'nın bu bölümünde eleştirmenlerimiz Mehmet Açar ve Alin Taşçıyan, başrollerini Robert De Niro ve Robin Williams'ın paylaştığı "Awakenings" (Uyanışlar) filmini inceliyorlar.
32. Bölüm
30:03
Uyanışlar (Awakenings) | Film Önü
Eleştirmenlerimiz Alin Taşçıyan ve Mehmet Açar, komada olan hastalarını iyileştirmeye çalışan bir doktorun mücadelesini anlatan "Awakenings" (Uyanışlar) filmini, gösterim öncesi Film Önü'nde konuşuyorlar.
31. Bölüm
14:55
Arakçılar (Manbiki Kazoku) | Film Arkası
Eleştirmenlerimiz Mehmet Açar ve Alin Taşçıyan, Hirokazu Koreeda'nın yönettiği, Altın Palmiye ödüllü 2018 yapımı "Manbiki Kazoku" (Arakçılar) filmini detaylarıyla Film Arkası'nda inceliyorlar.
30. Bölüm
29:33
Arakçılar (Manbiki Kazoku) | Film Önü
Film Önü'nün bu bölümünde, hırsızlık yaparak geçinen bir ailenin, sokakta kalmış küçük bir kızı evlerine almalarıyla gelişen olayları konu edinen "Manbiki Kazoku" (Arakçılar) filmini, gösterim öncesi eleştirmenlerimizden dinliyoruz.
29. Bölüm
15:12
Deli ve Dahi (The Professor and the Madman) | Film Arkası
Başrolünde Mel Gibson ve Sean Penn'i izleyeceğimiz "The Professor and the Madman" (Deli ve Dahi) filmini eleştirmenlerimiz Alin Taşçıyan ve Mehmet Açar'dan dinliyoruz.
28. Bölüm
29:59
Deli ve Dahi (The Professor and the Madman) | Film Önü
Eleştirmenlerimiz Alin Taşçıyan ve Mehmet Açar, Oxford İngilizce Sözlüğü'nün ortaya çıkış hikayesini konu edinen "The Professor and the Madman" (Deli ve Dahi) filmini, gösterim öncesi Film Önü'nde konuşuyorlar.
27. Bölüm
14:55
Hayatı Yakala (Reign Over Me) | Film Arkası
Film Arkası'nın bu bölümünde eleştirmenlerimiz Alin Taşçıyan ve Mehmet Açar, Reign Over Me" (Hayatı Yakala) filmini detaylarıyla inceliyorlar.
26. Bölüm
30:02
Hayatı Yakala (Reign Over Me) | Film Önü
Eleştirmenlerimiz Alin Taşçıyan ve Mehmet Açar, 11 Eylül saldırılarında ailesini kaybeden Charlie’nin, arkadaşı Alan’ın yardımlarıyla yeniden hayata tutunmasını konu alan "Reign Over Me" (Hayatı Yakala) filmini, gösterim öncesi Film Önü'nde değerlendiriyorlar.
25. Bölüm
14:41
Kesişen Hayatlar (Réparer Les Vivants) | Film Arkası
Eleştirmenlerimiz Alin Taşçıyan ve Mehmet Açar, César Ödülleri'nde "En İyi Uyarlama Senaryo Ödülü" kazanan "Réparer Les Vivants" (Kesişen Hayatlar) filmini, Film Arkası'nda inceliyorlar.
24. Bölüm
30:01
Kesişen Hayatlar (Réparer Les Vivants) | Film Önü
Film Önü'nün bu bölümünde, geçirdiği trafik kazası nedeniyle makineye bağlı halde yaşayan Simon’ın, başka yerlerdeki insanlarla kesişen hayatını konu alan "Réparer Les Vivants" (Kesişen Hayatlar) filmini gösterim öncesinde eleştirmenlerimizden dinliyoruz.
23. Bölüm
15:12
Bugün Aslında Dündü (Groundhog Day) | Film Arkası
Eleştirmenlerimiz Mehmet Açar ve Alin Taşçıyan, Bill Murray ve Andie MacDowell'in başrolde yer aldığı "Groundhog Day" (Bugün Aslında Dündü) filmini detaylarıyla Film Arkası'nda inceliyorlar.
22. Bölüm
30:28
Bugün Aslında Dündü (Groundhog Day) | Film Önü
Eleştirmenlerimiz Mehmet Açar ve Alin Taşçıyan, her sabah aynı güne uyanan hava durumu sunucusu Phil Connors'ın sıradışı yaşamını konu edinen "Groundhog Day" (Bugün Aslında Dündü) filmini, gösterim öncesi Film Önü'nde değerlendiriyor.
21. Bölüm
15:13
Roman J. Israel, Esq. | Film Arkası
Film Arkası'nın bu bölümünde, Oscarlı oyuncu Denzel Washington'ın başrolde yer aldığı "Roman J. Israel, Esq." filminin detaylı incelemesini Mehmet Açar ve Alin Taşçıyan'dan dinliyoruz.
20. Bölüm
29:23
Roman J. Israel, Esq. | Film Önü
Film Önü'nün bu bölümünde, idealist bir avukatın yaşadığı ahlaki ikilemleri konu edinen "Roman J. Israel, Esq." filmini, gösterim öncesi eleştirmenlerimiz Mehmet Açar ve Alin Taşçıyan'dan dinliyoruz.
19. Bölüm
15:46
Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happyness) | Film Arkası
Eleştirmenlerimiz Mehmet Açar ve Alin Taşçıyan, Will Smith'in başrolünde yer aldığı "Umudunu Kaybetme" (The Pursuit of Happyness) filminin detaylı incelemesini Film Arkası'nda yapıyorlar.
18. Bölüm
30:47
Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happyness) | Film Önü
Film Önü'nün bu bölümünde, yaşadıkları sıkıntılara birlikte göğüs geren bir baba-oğul hikayesini konu edinen "Umudunu Kaybetme" (The Pursuit of Happyness) filmini, gösterim öncesinde eleştirmenlerimiz Mehmet Açar ve Alin Taşçıyan'dan dinliyoruz.
17. Bölüm
13:28
Bırakma Beni (Never Leave Me) | Film Arkası
Eleştirmenlerimiz Alin Taşçıyan ve Mehmet Açar, yönetmenliğini, Cannes'da "Belirli Bir Bakış Ödülü" alan Aida Begic'in üstlendiği "Never Leave Me" (Bırakma Beni) filmini, detaylarıyla Film Arkası'nda konuşuyorlar.
16. Bölüm
30:23
Bırakma Beni (Never Leave Me) | Film Önü
Film Önü'nün bu bölümünde, savaşta yetim kalan Suriyeli üç çocuğun Türkiye'de yaşadıklarını konu edinen "Never Leave Me" (Bırakma Beni) filmini, gösterim öncesi eleştirmenlerimizden dinliyoruz.
15. Bölüm
14:43
Dogman | Film Arkası
Eleştirmenlerimiz Mehmet Açar ve Alin Taşçıyan, İtalyan yönetmen Matteo Garrone imzalı "Dogman" filmini detaylarıyla Film Arkası'nda inceliyorlar.
14. Bölüm
30:09
Dogman | Film Önü
Film Önü'nün bu bölümünde, hapisten çıkan çocukluk arkadaşı yüzünden hayatı altüst olan köpek bakıcısı Marcello’yu izleyeceğimiz Dogman'i, gösterim öncesinde eleştirmenlerimiz Alin Taşçıyan ve Mehmet Açar'dan dinliyoruz.
13. Bölüm
14:26
Kadının Fendi (Made in Dagenham) | Film Arkası
Film Arkası'nın bu bölümünde eleştirmenlerimiz Mehmet Açar ve Alin Taşçıyan, "Made in Dagenham" (Kadının Fendi) filmini detaylarıyla inceliyorlar.
12. Bölüm
30:43
Kadının Fendi (Made in Dagenham) | Film Önü
Eleştirmenlerimiz Mehmet Açar ve Alin Taşçıyan, İngiltere'de bir fabrikada, erkek işçilerden çok daha düşük ücretlerle çalıştırılan konfeksiyon işçisi kadınların hak arama mücadelesini yansıtan "Made in Dagenham" (Kadının Fendi) filmini, gösterim öncesi Film Önü'nde değerlendiriyorlar.
11. Bölüm
15:07
Bir Zamanlar Anadolu'da | Film Arkası
Eleştirmenlerimiz Alin Taşçıyan ve Mehmet Açar, dünya prömiyerini Cannes Film Festivali'nde yapan "Bir Zamanlar Anadolu'da" filminin detaylı incelemesini Film Arkası'nda gerçekleştiriyorlar.
10. Bölüm
31:00
Bir Zamanlar Anadolu'da | Film Önü
Eleştirmenlerimiz, senaryosunu Nuri Bilge Ceylan, Ebru Ceylan ve Ercan Kesal'ın birlikte kaleme aldığı, bir cinayet soruşturması etrafında gelişen hikayeyi konu edinen "Bir Zamanlar Anadolu'da" filmini, gösterim öncesi Film Önü'nde konuşuyorlar.
9. Bölüm
15:32
Savaştan Sonra (Mudbound) | Film Arkası
Eleştirmenlerimiz Mehmet Açar ve Alin Taşçıyan, "En İyi Uyarlama Senaryo" dalında Oscar'a aday olan "Mudbound" (Savaştan Sonra) filmini, detaylarıyla Film Arkası'nda konuşuyorlar.
8. Bölüm
30:00
Savaştan Sonra (Mudbound) | Film Önü
Film Önü'nün bu bölümünde, 2. Dünya Savaşı'na katılan iki askerin sivil hayatta karşılaştıkları ırkçılığı gözler önüne seren "Mudbound" (Savaştan Sonra), filmini gösterim öncesi eleştirmenlerimizden dinliyoruz.
7. Bölüm
14:56
Ölümsüzler Köyü (Old Men Never Die) | Film Arkası
Eleştirmenlerimiz Mehmet Açar ve Alin Taşçıyan, yönetmen koltuğuna Reza Jamali'nin oturduğu "Old Men Never Die" (Ölümsüzler Köyü) filmini Film Arkası'nda detaylarıyla inceliyor.
6. Bölüm
29:17
Ölümsüzler Köyü (Old Men Never Die) | Film Önü
Film Önü'nün bu bölümünde, yarım asırdır kimsenin ölmediği bir köyde yaşayan 100 yaşındaki Aslan ve arkadaşlarının, ölümün peşine düşme maceralarını konu edinen "Old Men Never Die" (Ölümsüzler Köyü) filmini, gösterim öncesi eleştirmenlerimizden dinliyoruz.
5. Bölüm
14:29
Pes Etme (Stronger) | Film Arkası
Eleştirmenlerimiz Alin Taşçıyan ve Mehmet Açar, Jake Gyllenhaal'in başrolde yer aldığı, gerçek olaylara dayanan "Stronger" (Pes Etme) filmini, detaylarıyla Film Arkası'nda inceliyorlar.
4. Bölüm
29:56
Pes Etme (Stronger) | Film Önü
Film Önü'nün bu bölümünde eleştirmenlerimiz, Boston Maratonu sırasında gerçekleştirilen bombalı saldırıda iki bacağını kaybeden Jeff Bauman'ın hayata uyum sağlama sürecini konu edinen "Stronger" (Pes Etme) filmini, gösterim öncesi değerlendiriyorlar.
3. Bölüm
15:03
Suburbicon | Film Arkası
Eleştirmenlerimiz Alin Taşçıyan ve Mehmet Açar, Berlin Film Festivali'nde Altın Ayı için yarışan "Suburbicon" filmini, tüm detaylarıyla Film Arkası'nda inceliyorlar.
2. Bölüm
29:49
Suburbicon | Film Önü
Film Önü'nün bu bölümünde, senaryosunu Coen Kardeşler'in, yönetmenliğini ise George Clooney'nin üstlendiği "Suburbicon" filmini konuşuyoruz.
1. Bölüm
14:27