Dünyadan Yerel Sesler

Bölümler

172 bölüm 156:38:03
Peru 2
Peru’ya ayırdığımız dört haftanın ikinci bölümünde, And Dağlarının eteklerinde yaşayan yerel müzisyenlerden şarkılar dinleyeceğiz.
53:46
Peru
Bu hafta dinleyeceğimiz şarkılar için And Dağlarının eteklerindeki Güneşin efsane uygarlığı İnkaların ülkesi Peru’dayız.
54:56
Brezilya 6
Brezilya’ya ayırdığımız altı haftanın bu son bölümünde, dünyanın başka hiçbir ülkesinde rastlanmayan ırk ve kültürel çeşitliliğin yansımalarından ortaya çıkan Dünya Müzikleri ile Downbeat, Chillout ve Electroacoustic türlerinden ağırlıklı çalışmalar dinleyeceğiz.
54:12
Brezilya 3
Brezilya’ya ayırdığımız altı haftanın üçüncü bölümünde, dünyanın başka hiçbir ülkesinde rastlanmayan ırk ve kültürel çeşitliliğin yansımalarından ortaya çıkan müzik türlerinden Samba, Tropicalia, Bossa Nova, Mangue Beat ve Brezilya Popüler Müziğinin önde gelen müzisyenlerinden şarkılar dinlemeye devam ediyoruz.
54:57
Brezilya 4
Brezilya’ya ayırdığımız altı haftanın dördüncü bölümünde, 1950’li yılların sonlarına doğru Samba ile Caz’ın karışımından doğan Bossa Nova türünün önde gelen müzisyenlerinden şarkılar dinleyeceğiz.
54:57
Brezilya
Bu hafta dinleyeceğimiz şarkılar için kıtanın en büyük ve en kalabalık ülkesi olan Brezilya’ya gideceğiz.
53:41
Brezilya 2
Brezilya’ya ayırdığımız altı haftanın ikinci bölümünde, ülkedeki Afrika kökenlilerden ortaya çıkan değişik tarzdaki müziklerin en ünlülerinden biri olan Samba’ya dair şarkılar dinlemeye devam ediyoruz.
54:26
Arjantin 2
Tangonun anavatanı Arjantin’e ayırdığımız iki bölümlük programın ilkinde klasikten modern’e en güzel Tango şarkılarını sizlerle paylaşmıştık. Bugünkü bölümde ise diğer farklı müzik türlerini ülkenin önde gelen müzisyenlerinden dinleyeceğiz.
54:41
Brezilya 5
Brezilya’ya ayırdığımız altı haftanın beşinci bölümünde ülkenin kuzeydoğu bölgesinde yer alan ve kültürel kalbi olarak nitelendirilen Pernambuco’ya gidiyoruz.
54:11
Arjantin
Bu hafta itibariyle, kültürel anlamda çok zengin bir çeşitliliğe sahip Güney Amerika kıtasını ve dünyaca ünlü Latin müziklerinin doğduğu kıta ülkelerindeki gezintimize başlıyoruz. Kıtanın güneybatısında yer alan, dünyaca ünlü Tango dansı ve müziğinin anavatanı Arjantin ilk durağımız.
54:57
Küba 3
Latin müziklerinin ve danslarının anavatanı Küba’nın önde gelen yerel müzisyenlerinden şarkılar dinlemeye devam ediyoruz
54:11
Küba 2
Latin müziklerinin ve danslarının anavatanı Küba’nın yerel müzisyenlerinden şarkılar dinlemeye devam ediyoruz
54:26
Dominik
Bu hafta bölgenin ikinci büyük adası olan Hispanyola adasının doğusunda yer alan Dominik Cumhuriyeti’ni ziyaret ediyoruz.
54:56
Afro Küba
Afrika’dan Güney Amerika’ya gerçekleşmiş büyük göçlerin sonucunda, insanlığın kültürel anlamda en zengin etnik buluşmalarından ortaya çıkmış olan Afro Küba müzik türünün her iki kıtadaki önde gelen müzisyenlerini dinleyeceğiz.
54:56
Haiti
Bu hafta bölgenin ikinci büyük adası olan Hispanyola adasının batısında yer alan Haiti’yi ziyaret ediyoruz.
55:26
Küba
Bu hafta Latin müziklerinin ve danslarının anavatanı Küba’ya gidiyoruz.
53:56
Jamaika 3
Yeryüzünün en şamatalı adası Jamaika’ya ayırdığımız üç haftanın son bölümünde, köklerini Reggae’den alan bir Jamaika müziği olarak 1960’larda doğmuş ve tüm dünyaya hızla yayılmış olan Dub türünün hem anavatanındaki hem de dünyanın başka köşelerindeki güzel örneklerini dinleyeceğiz.
55:30
Jamaika 2
Yeryüzünün en şamatalı adası Jamaika’ya ayırdığımız üç haftanın ikinci bölümünde, bu küçük adadan tüm dünyaya yayılmış olan Rocksteady, Ska, Reggae ve Dub gibi müzik türlerinin önde gelen müzisyenlerinden şarkılar dinlemeye devam ediyoruz.
54:06
Salsa
Bu hafta, Latin müziklerinin ve danslarının en önde gelen türlerinden Salsa’nın kökenlerinin var olduğu Porto Riko’ya gidiyoruz.
54:56
Orta Amerika
Bu hafta dinleyeceğimiz şarkılar için Orta Amerika olarak bilinen ve bu bölgede yer alan ülkeleri ziyaret ediyoruz.
55:35
Kalipso
Bu hafta eşsiz halk müzik türü kalipso’nun anavatanı Trinidad ve Tobago ikiz adalarını ziyaret ediyoruz.
55:30
Jamaika
Bu hafta yeryüzünün en şamatalı adası Jamaika’ya gidiyoruz.
54:21
Orta Asya Kadın sesleri 2
Orta Asya’nın yerel kadın müzisyenlerine ayırdığımız programların ikinci bölümünde, bölgenin önde gelen kadın sanatçılarından parçalar dinleyeceğiz.
53:45
Rainbow
Amerika'nın önde gelen yaylı çalgılar dörtlüsü Kronos Quartet’in, Azerbaycan'ın en sevilen geleneksel şarkıcılarından Alim Qasimov ve kızı Fargana ile kuşağının önde gelen Afgan rubab çalgıcısı Homayun Sakhi arasındaki işbirliğinden oluşan proje topluluğu Rainbow’dan parçalar dinleyeceğiz.
54:47
In the Footsteps of Babur
Babürlüler zamanında, şimdiki devlet sınırlarının olmaması sayesinde, kolayca sağlanan toplumlar ve kültürler arası geçişkenliği ve müzikal etkileşimi günümüze yansıtan 2010 tarihli In the Footsteps of Babur albümünden parçalar sizlerle.
54:42
Orta Asya Kadın Sesleri
Orta Asya’nın yerel kadın müzisyenlerine ayırdığımız programların ilk bölümünde, bölgenin önde gelen kadın sanatçılarından parçalar dinleyeceğiz.
55:05
Afrika Bulues
Afrika’ya özgü Blues türünün önde gelen müzisyenlerinden şarkılar dinleyeceğiz.
55:10
Afrika Blues 2
Afrika’ya özgü Blues türünün önde gelen müzisyenlerini geçen hafta kaldığımız yerden dinlemeye devam ediyoruz. Bu hafta dinleyeceğimiz şarkılar daha çok akustik ağırlıklı yorumlar içeriyor.
53:15
Afrika Blues 3
Afrika’ya özgü Blues türünün önde gelen müzisyenlerine yer verdiğimiz üçüncü ve son bölümde; kum, toz ve taş yığınından oluşan Sahra Çölü’ne gidiyoruz.
55:30
Piyanist Andrej Polevikov
Litvanya’ya ayırdığımız programların son bölümüne; geleneksel halk ezgilerinden, Caz’a ve modern akademik müziğe kadar farklı stilleri çalabilen piyanist Andrej Polevikov’dan parçalar dinleyeceğiz.
55:00
Baba Sissoko
Litvanya dünya müzik sahnesinin önde gelen sanatçılarıyla birlikte, ünlü Malili dünya müziği sanatçısı Baba Sissoko tarafından kaydedilen 2013 çıkışlı Malituanie (Malitueyni) albümünden parçalar dinleyeceğiz.
55:00
Merope
Litvanya’ya ayırdığımız programların dördüncü bölümüne; eski Litvanya şarkılarından ilham aldıkları müziklerini, organik sesler ve modern armonilerle harmanlayan topluluk Merope’den şarkılar dinleyeceğiz.
55:00
Ženklas X
Litvanya’ya ayırdığımız programların sekizinci bölümüne; deneysel etnik çalışmaları bulunan topluluk Ženklas X’in albüm Çalışmalarından parçalar dinleyeceğiz.
55:30
Saulius Petreikis ve World Orchestra
Dünyanın dört bir yanından topladığı eşsiz bir müzik aleti koleksiyonuna sahip besteci, müzisyen Saulius Petreikis ve World Orchestra’dan dinleyeceğimiz parçalar sizlerle.
55:00
Indre Jurgeleviciute ve Senegalli koro üstadı Solo Cissokho
Litvanya’lı kanklės sanatçısı Indre Jurgeleviciute ve Senegalli koro üstadı Solo Cissokho’nun düet çalışması Solo & İndre albümünden prçalar dinleyeceğiz.
55:00
Daba San
Letonya’ya ayırdığımız programların beşinci bölümüne; post folklör türünde müzikler yapan topluluk Daba San’dan şarkılar dinleyeceğiz.
55:00
Note Lithuania: Folk/World
Litvanya Müzik Bilgi Merkezi tarafından piyasaya sürülen ve ülkenin en iyi yeni folk ve dünya müziği koleksiyonu olarak nitelendirilen Note Lithuania: Folk/World albümünden seçtiğimiz parçalar sizlerle.
55:00
Bonifantes Hradec Kralove Erkek Korosu
Şef Jan Misek yönetimindeki, Bonifantes Hradec Kralove Erkek Korosu’nun seslendireceği Litvanya halk ezgilerinden oluşan derlemelerden seçtiğimiz parçalar sizlerle.
54:50
Dainava: Songs and Dances From Lithuania
Litvanya’nın güney doğusunda, Dainava bölgesinde mukim yerel halkın günlük yaşamlarında söyledikleri ezgilerden örnekler içeren 2000 çıkışlı Dainava: Songs and Dances From Lithuania albümünden parçalar sizlerle.
54:00
Sviest Festivali
Letonya’nın en önemli müzik festivalleri arasında yer alan Sviest’de performans göstermiş, ülkenin geleneksel topluluklarının yer aldığı toplama albümden seçtiğimiz parçalar sizlerle .
55:00
Trejdeviņi koklētāji
Letonya’nın geleneksel çalgısı olarak nitelendirilen “Kokle” üzerine, ülke içinde ve ülke sınırlarının ötesinde üne sahip müzisyenlerin yer aldığı 2016 tarihli Trejdeviņi koklētāji albümünden parçalar dinleyeceğiz.
55:00
Laimas Muzykanti
Letonya’ya ayırdığımız programların dördüncü bölümüne; ethno rock topluluğu Laimas Muzykanti’den şarkılar dinleyeceğiz.
53:45
Curly Strings
Estonya’ya yer verdiğimiz programların dördüncü bölümüne, Bluegrass türünden ilham alan Estonyalı topluluk Curly Strings’den şarkılar dinleyeceğiz.
55:22
Letonya
Letonya'ya ayırdığımız programların ilk bölümüne, ülkenin önde gelen yerel müzisyenlerinden şarkılar dinleyeceğiz.çalışmalarından örnekler dinleyeceğiz.
53:40
Sibirya 3
Sibirya'ya yer verdiğimiz programların son bölümünde, bu coğrafyanın önde gelen yerel müzisyenlerinden şarkılar dinliyoruz.
54:56
Letonya 2
Letonya'ya ayırdığımız programların ikinci bölümüne, Riga’dan gelen ve geleneksel güneş ayinleri üzerine müzikler icra eden topluluk Rasa’dan şarkılar dinleyeceğiz.
55:15
Mari Kalkun
Çağdaş halk müziği konusunda uzmanlaşmış Estonyalı kadın şarkıcı ve müzisyen Mari Kalkun’dan şarkılar dinleyeceğiz.
53:24
Arsis Handbell Ensemble
Estonya yerel ezgilerini geleneksel el çanlarıyla icra eden Arsis Handbell Ensemble’ çalışmalarından parçalar dinleyeceğiz.
54:59
Tulikki Bartosik
Estonya’ya yer verdiğimiz programların üçüncü bölümüne, serbest bas akordeon üzerine ün kazanmış kadın besteci, yapımcı ve folk müzik öğretmeni Tulikki Bartosik’den parçalar dinleyeceğiz.
54:56
1970’ler Sovyet Estonya dönemi
Estonya’ya ayırdığımız bu son bölümde; yerel armonilerin, Funk, Caz ve Disco ritimleriyle buluştuğu, 1970’ler Sovyet Estonya döneminin önde gelen müzisyenlerinden parçalar dinleyeceğiz.
54:22
Estonya
Estonya’ya ayırdığımız programların ilk bölümüne, ülkenin önde gelen yerel müzisyenlerinden şarkılar dinleyeceğiz.
53:16
Sibirya 1
Dünyanın en bakir yerlerinden biri sayılan Sibirya coğrafyasını ziyaret edip, bölgenin önde gelen yerel müzisyenlerinden şarkılar dinliyoruz.
53:56
Sibirya 2
Sibirya'ya yer verdiğimiz programların ikinci bölümünde, bu coğrafyanın önde gelen yerel müzisyenlerinden şarkılar dinliyoruz.
54:56
Gürcistan
Güney Kafkasya’da yer alan Gürcistan’a gidiyoruz.
54:46
Letonya, Estonya ve Litvanya
Letonya, Estonya ve Litvanya’yı ziyaret edeceğimiz bu haftaki bölümümüzde ülkelerin önde gelen yerel müzisyenlerinden şarkılar dinleyeceğiz.
54:56
Azerbaycan
Güney Kafkasya’da yer alan Azerbaycan’a gidiyoruz
55:45
Rainbow Ensemble Project
Azerbaycan'ın en sevilen geleneksel şarkıcılarından Alim Qasimov ve kızı Fargana'nın yer aldığı proje topluluğu Rainbow’dan şarkılar dinliyoruz.
54:56
Kazakistan
Yedi bağımsız Türk devletinden biri olan Kazakistan’a gidiyoruz.
55:30
Kırgızistan
Orta Asya’nın doğal güzellikleri ve tarihi göçebe kültürüyle bilinen ülkesi Kırgızistan’ın yerel müzisyenlerinden şarkılar dinliyoruz.
54:08
Özbekistan
Yedi bağımsız Türk devletinden biri olan ve İpek Yolu’nun durakları arasında bulunan Özbekistan’a gidiyoruz.
54:30
İpek Yolu 4
İpek Yoluna yer verdiğimiz programların dörüncü bölümünde, bölgenin önde gelen yerel müzisyenlerinden şarkılar dinliyoruz.
55:00
Tacikistan
Orta Asya’nın denize çıkışı olmayan ülkesi Tacikistan’ın yerel müzisyenlerinden şarkılar dinliyoruz.
53:20
İpek Yolu 2
İpek Yoluna yer verdiğimiz programların ikinci bölümünde, bölgenin önde gelen yerel müzisyenlerinden şarkılar dinliyoruz.
55:00
Babür'ün Ayak İzlerinde
Bu hafta, Orta Asya’nın tarihini şekillendirmiş ve Dünya kültür hayatını derinden etkilemiş büyük Hint-Türk devleti, Babür İmparatorluğu’nun geleneksel müziklerine yer veriyoruz.
55:00
İpek Yolu 5
4000 yıllık kadim çalgı aleti arp için Japon arp sanatçısı Tomoko Sugawara’nın icra ettiği Along The Silk Road albümünden şarkılar dinliyoruz.
54:20
İpek Yolu 1
İpek Yoluna yer verdiğimiz programların ilk bölümünde, bölgenin önde gelen yerel müzisyenlerinden şarkılar dinliyoruz.
54:40
İpek Yolu 3
Eski İpek Yolu’na yer verdiğimiz programların üçüncü bölümüne; Kuzey Hint ve Fars klasik müzik geleneklerini harmanlayarak icra eden topluluk Ghazal’ın albüm çalışmalarından örnekler dinleyeceğiz.
55:00
Orta Asya’nın Kadın Sesleri 2
Orta Asya’nın önde gelen kadın müzisyenlerinden şarkılar dinleyeceğiz.
53:00
İpek Yolu 6
Çin asıllı viyolonsel virtüözü Yo-Yo Ma ve adını tarihi İpek Yolu’ndan alan orkestrası Silk Road Ensemble’dan şarkılar dinliyoruz.
55:00
Uygurlar 1
Uygur Türklerine yer verdiğimiz programların ilk bölümünde, ülkenin önde gelen yerel müzisyenlerinden şarkılar dinliyoruz.
54:40
Uygurlar 2
Uygur Türklerine yer verdiğimiz programların ikinci bölümünde, ülkenin önde gelen yerel müzisyenlerinden şarkılar dinliyoruz.
53:15
Uygurlar Bölüm 3
Uygur Türklerine yer verdiğimiz programların üçüncü bölümünde, ülkenin önde gelen yerel müzisyenlerinden şarkılar dinliyoruz.
55:00
Moğolistan 3
Geleneksel Moğol müziğini, Doğu’nun büyüleyici sesleriyle buluşturan topluluk Sedaa’dan şarkılar dinliyoruz.
54:00
Tuva 3
Gırtlaktan şarkı söyleme sanatı “Höömey”i folk, caz ve avangard gibi türlerle başarılı bir şekilde harmanlayan kadın şarkıcı Sayınhöö Namçılak’dan parçalar dinleyeceğiz.
55:00
Tuva 2
Gırtlaktan şarkı söyleme geleneği ile kadîm akustik çalgıları bir arada kullanan ilk topluluklardan biri olan Huun-Huur-Tu'dan parçalar dinleyeceğiz.
55:00
Tuva 1
Tuva'ya yer verdiğimiz programların ilk bölümünde, ülkenin önde gelen yerel müzisyenlerinden şarkılar dinliyoruz.
55:00
Moğolistan 5
Geleneksel Moğol müziği ve punk rock gibi daha modern stilleri bir araya getirme konusunda uzmanlaşmış halk müziği topluluğu Hanggai’den şarkılar dinliyoruz.
55:00
Moğolistan 4
Ülkenin ulusal çalgısı olarak nitelendirilen “Morin Khuur” isimli at başlı yaylı sazı Dünya çapında üne kavuşturan Moğol virtüöz Chi Bu Lag’dan şarkılar dinliyoruz.
55:00
Moğolistan 1
Moğolistan'a yer verdiğimiz programların ilk bölümünde, ülkenin önde gelen yerel müzisyenlerinden şarkılar dinliyoruz.
54:00
Tibet Bölüm 3
Ünlü Tibetli şarkıcı, söz yazarı Yungchen Lhamo’nun albüm çalışmalarından örnekler dinleyeceğiz.
53:50
Çin Bölüm 6
Dünya çapında tanınmış suona virtüözü Yazhi Guo’nun “Yılın En İyi Enstrümantal Albümü” ödülünü kazandığı Endless Journey albümünden örnekler dinleyeceğiz.
55:00
Tibet Bölüm 2
Tibet’e yer verdiğimiz programların ikinci bölümünde, ülkenin önde gelen yerel müzisyenlerinden şarkılar dinliyoruz.
54:00
Moğolistan 2
Mavi Göklerin Ülkesi” Moğolistan’a yer verdiğimiz programların ikinci bölümünde, büyüleyici sese sahip ünlü Moğol şarkıcısı, Urna Chahar’ın albüm çalışmalarından örnekler dinleyeceğiz.
54:30
Tibet Bölüm 1
Tibet’e yer verdiğimiz programların ilk bölümünde, ülkenin önde gelen yerel müzisyenlerinden şarkılar dinliyoruz.
52:10
Çin Bölüm 5
Geleneksel Çin müziği telli çalgılarından "pipa" ustası kadın sanatçı Wu Man’ın albüm çalışmalarından örnekler dinleyeceğiz.
55:00
Çin Bölüm 4
Geleneksel Çin müziğinin önde gelen çalgılarındanbiri olan ağız orgu “sheng” ile Çin santuru “yangqin”in yer aldığı Stream Flowing albümünden parçalar dinleyeceğiz.
53:30
Çin Bölüm 3
Bir zamanlar tüm Asya'da önemli bir ticaret ve sanat merkezi olan antik başkent Çangan’ın seküler ve dinsel müziğinin icra edildiği Ancient Music from Chang’an albümünden parçalar dinleyeceğiz
55:30
Çin Bölüm 2
Çin’e ayırdığımız programların ikinci bölümüne, 4 CD’den oluşan The Hugo Masters: An Anthology of Chinese Classical Music koleksiyonundan parçalar dinleyeceğiz.
53:42
Japonya Bölüm 7
"Okinawa'nın en başarılı sanatçılarından Takashi Hirayasu’nun dünyaca ünlü gitarcı Bob Brozman ile çeşitli müzik geleneklerini kaynaştırdıkları albüm Jin Jin/Firefly’dan parçalar dinleyeceğiz"
54:18
Çin Bölüm 1
Bu hafta, dünyanın en eski medeniyetlerinden Çin’e gidiyoruz. Ülkenin önde gelen yerel müzisyenlerinden şarkılar dinleyeceğiz.
55:00
Japonya Bölüm 6
Minimalist tarzıyla tanınan Japon kadın perküsyoncu ve besteci Midori Takada’nın albüm çalışmalarından örnekler dinleyeceğiz.
54:40
Japonya Bölüm 8
Aynu kültürünün önde gelen müzisyenlerinden Oki Kana önderliğinde kurulu topluluk OKI Dub Ainu Band’in albüm çalışmalarından örnekler dinleyeceğiz.
55:05
Japonya Bölüm 5
Farklı disiplinlerde çalışmaları bulunan dokuz Japon müzisyenin bir araya gelerek kurdukları proje topluluğu Musilogue’un albüm çalışmalarından örnekler dinleyeceğiz.
55:00
Kore Bölüm 4
Kore’nin genç ve dinamik dörtlüsü Komungo Factory’nin world, folk ve country tarzlarında çalışmalarından parçalar dinleyeceğiz.
55:00
Kore Bölüm 1
Kore’ye ayırdığımız bu bölümde, ülkenin önde gelen yerel müzisyenlerinden şarkılar dinleyeceğiz.
54:00
Kore Bölüm 2
Kore’nin geleneksel şaman ritüeli ve perküsyon müziği alanında önde gelen bir yıldız olan Yu Keong-hwa’dan parçalar dinleyeceğiz.
54:00
Kore Bölüm 3
Taigom flüt üstadı An Song-woo’nun The Art of The Taigom Senjo albümünden seçtiğimiz parçalar sizlerle.
55:10
TAYVAN BÖLÜM-1
"Güzel Ada" olarak anılan Tayvan’ı ziyaret edip ülkenin önde gelen yerel müzisyenlerinden şarkılar dinleyeceğiz.
53:17
TAYVAN BÖLÜM-2
Tayvan’ın dağlık bölgelerinde yaşayan yerel halkın günlük yaşamlarından müzikal örnekler içeren Music Of The Aboriginal Tribes albümünden parçalar dinleyeceğiz.
53:55
Avusturalya Bölüm-3
Avustralya’nın en seçkin çağdaş müzik topluluklarından biri olan Coolangubra’dan parçalar dinleyeceğiz.
55:00
Avusturalya Bölüm-4
Avustralyalı usta perküsyoncu Michael Askill ve etnomüzikolog Michael Atherton’un Shoalhaven Rise albümünden parçalar dinleyeceğiz.
55:10
Avusturalya Bölüm-2
Avustralya'nın kuzeydoğu kıyısında yerleşik Ewamin-Batı Yalanji halklarının soyundan gelen didjeridu virtüözü David Hudson’dan parçalar dinleyeceğiz.
55:00
Avusturalya Bölüm-1
Avustralya’ya ayırdığımız bu bölümde, ülkenin önde gelen yerel müzisyenlerinden şarkılar dinleyeceğiz.
55:00
Avusturalya Bölüm-5
Ses sanatçısı Lisa Young önderliğindeki Lisa Young Quartet’den parçalar dinleyeceğiz.
54:42
Yeni Zelanda Bölüm-4
Yerel armonilerin reggae, dub, funk ve soul ritimleriyle buluştuğu, ülkenin önde gelen müzisyenlerinin güncel albüm çalışmalarından örnekler dinleyeceğiz.
55:00
Bora Bora Bölüm-2
Polinezya bölgesinde yer alan Bora Bora Adası’nın önde gelen yerel müzisyenlerinden şarkılar dinleyeceğiz.
55:10
Yeni Zelanda Bölüm-1
Uzun beyaz bulutun ülkesi” olarak bilinen Yeni Zelanda’nın önde gelen yerel müzisyenlerinden şarkılar dinleyeceğiz.
55:15
Yeni Zelanda Bölüm-3
Maori halkına özgü geleneksel "taonga puoro" enstrümanları eşliğinde şarkılar söyleyen Whirimako Black’den şarkılar dinleyeceğiz.
55:00
Yeni Zelanda Bölüm-2
Yeni Zelanda’nın önde gelen yerel müzisyenlerinden şarkılar dinleyeceğiz.
55:00
Bora Bora Bölüm-1
Bora Bora Adası’nın önde gelen yerel müzisyenlerinin yer aldığı 1993 çıkışlı Drums Of Bora Bora And Songs Of Tahiti isimli albümden şarkılar dinleyeceğiz.
54:55
Tahiti Bölüm-2
Tahiti’nin önde gelen yerel müzisyenlerinden şarkılar dinleyeceğiz.
54:31
Tahiti Bölüm-1
Polinezya bölgesindeki gezintimize devam ediyoruz ve bu hafta Tahiti adasına gidiyoruz.
54:57
Polinezya Bölüm-2
Polinezya Adaları’nın önde gelen yerel müzisyenlerinden şarkılar dinleyeceğiz.
55:00
Polinezya Bölüm-1
Polinezya Adaları’nın önde gelen yerel müzisyenlerinden şarkılar dinleyeceğiz.
55:05
Vanuatu
Vanuatu’nun önde gelen yerel müzisyenlerinden şarkılar dinleyeceğiz.
55:30
Mikronezya
Mikronezya Adaları’nın önde gelen yerel müzisyenlerinden şarkılar dinleyeceğiz.
55:30
Papua Yeni Gine Bölüm-3
Çalışmaları kültürel bir miras olarak addedilen, çağdaş Papua Yeni Gine müziğinin simgesi haline gelmiş Sanguma adlı topluluktan parçalar dinleyeceğiz.
54:09
Papua Yeni Gine Bölüm-2
Papua Yeni Gine’nin doğusunda, Rabaul kasabasında yaşayan yerel müzisyenlerden oluşan Papua New Guinea String Bands!dan parçalar dinleyeceğiz.
55:00
Papua Yeni Gine Bölüm-1
850 farklı dilin konuşulduğu Papua Yeni Gine’ye ayırdığımız ilk bölümde, ülkenin önde gelen yerel müzisyenlerinden şarkılar dinleyeceğz.
54:07
Filipinler Bölüm-4
"Geleneksel Filipin halk şarkıları üzerine çalışmaları bulunan gitar ve ses sanatçısı Petrus Alaba’dan şarkılar dinleyeceğz."
55:00
Filipinler Bölüm-3
Filipinler'in müzik sahnesinde ve yurt dışında bir simge haline gelmiş şarkıcı ve söz yazarı Joey Ayala’dan şarkılar dinleyeceğz.
55:00
Filipinler Bölüm-1
Dünyanın en büyük diasporasına sahip Filipinler’e ayırdığımız bu ilk bölümde, ülkenin önde gelen yerel müzisyenlerinden şarkılar dinleyeceğiz.
55:00
Endonezya Bölüm-9
Endonezya’ya ayırdığımız programların son bölümünde, yerel ezgilerin Klasik Batı ritimleriyle buluştuğu çalışmalara yer veriyoruz.
54:38
Filipinler Bölüm-2
"Şark denizinin incisi" Filipinler’e ayırdığımız ikinci bölümde, ülkenin önde gelen yerel müzisyenlerinden şarkılar dinleyeceğiz.
54:54
Endonezya Bölüm-8
Yerel armonilerin caz ritimleriyle buluştuğu güncel albüm çalışmalarından örnekler dinleyeceğiz.
55:30
Endonezya Bölüm-7
Geleneksel Bali ezgilerinin, groove, caz, Balkan ve Ortadoğu ritimleriyle buluştuğu güncel çalışmalara yer veriyoruz.
55:00
Endonezya Bölüm-5
Endonezya’da bulunan Büyük Sunda Adalarındaki gezintimize devam ediyoruz. Adaların önde gelen yerel müzisyenlerinden şarkılar dinleyeceğiz.
55:00
Endonezya Bölüm-6
Bu hafta “Tanrıların adası” Bali’ye gidiyoruz.
55:00
Endonezya Bölüm-4
Bu hafta Büyük Sunda Adalarına gidiyoruz. Bölgenin önde gelen müzisyenlerinden parçalar dinleyeceğiz
55:00
Monoswezi adlı topluluğun, The Village” isimli ilk albümü
Mozambik, Zimbabve, Norveç ve İsveç gibi farklı kültürlerden gelen müzisyenlerden kurulu Monoswezi adlı topluluğun, Zimbabwe geleneksel şarkılarını kuzey Avrupa, Nordik esintileriyle harmanladığı, 2013 çıkışlı “The Village” isimli ilk albümünden dinleyeceğimiz parçalar için programımıza bekliyoruz!
54:31
Endonezya Bölüm-3
Ülkenin en büyük adası Sumatra’ya gidiyoruz. Sumatra’nın önde gelen müzisyenlerinden parçalar dinleyeceğiz
55:09
Endonezya Bölüm-2
Cava Adası'nın başkenti Bandung’a gidiyor ve adanın önde gelen yerel müzisyenlerinden parçalar dinliyoruz.
54:27
Endonezya Bölüm-1
Endonezya'ya yer verdiğimiz programların ilk bölümünde, ülkenin önde gelen yerel müzisyenlerinden parçalar dinleyeceğiz.
55:00
Vietnam Bölüm-4
Uluslararası üne sahip Vietnam’lı kadın şarkıcı Huong Thayn’ın Avrupa, Akdeniz, Ortadoğu ve Afrika’dan sanatçılarla birlikte ürettiği çalışmalardan örnekler dinleyeceğiz.
55:00
Vietnam Bölüm-3
Vietnam’a yer verdiğimiz programların üçüncü bölümünde, ülkenin geleneksel telli çalgılarından örnekler dinleyeceğiz.
53:29
Vietnam Bölüm-2
Vietnam’a yer verdiğimiz programların ikinci bölümünde, ülkenin önde gelen yerel müzisyenlerinden parçalar dinleyeceğiz.
55:00
Vietnam Bölüm-1
Vietnam’a yer verdiğimiz programların ilk bölümünde, ülkenin önde gelen yerel müzisyenlerinden parçalar dinleyeceğiz.
55:34
Tayland Bölüm-3
Tayland’lı yerel folk rock topluluğu Caravan’ın ; köylü, öğrenci ve işçi demokratik hakları mücadelesi için kaydettiği Thailand: Songs For Life isimli albümüne yer vereceğiz.
55:00
Tayland Bölüm-4
Tayland’ın Isan bölgesine özgü müzik kültürünün temel dayanağı olarak addedilen “Sor” adlı geleneksel iki telli kemençenin önde gelen icracılarından şarkılar dinleyeceğiz.
54:24
Tayland Bölüm-2
Tebessümler ülkesi” Tayland’a yer verdiğimiz ikinci bölümde, ülkenin önde gelen yerel müzisyenlerinden parçalar dinleyeceğiz.
54:56
Tayland Bölüm-1
“Tebessümler ülkesi” Tayland’a yer vereceğimiz programların ilk bölümünde, ülkenin önde gelen yerel müzisyenlerinden şarkılar dinleyeceğiz.
55:00
Kamboçya Bölüm-4
Ülkenin önde gelen müzisyenlerinden yerel ezgilerin rock’n roll ve groove türleriyle buluştuğu şarkılar dinleyeceğiz.
52:05
Kamboçya Bölüm-3
Unesco’nun acil korunmaya muhtaç kültürel miras listesinde yer alan Kamboçya’nın geleneksel telli çalgılarından örnekler dinleyeceğiz.
52:40
Kamboçya Bölüm-2
Kamboçya’ya yer verdiğimiz programların ikinci bölümünde, ülkenin önde gelen yerel müzisyenlerinden şarkılar dinleyeceğiz.
55:00
Myanmar Bölüm-2
Myanmar’’a ayırdığımız programların ikinci bölümünde, ülkenin geleneksel vurmalı çalgılarından örnekler dinleyeceğiz.
55:00
Kamboçya Bölüm-1
Kamboçya’ya yer verdiğimiz programların ilk bölümünde, ülkenin önde gelen yerel müzisyenlerinden şarkılar dinleyeceğiz.
55:00
Myanmar Bölüm-3
Saung-gauk olarak geçen geleneksel Myanmar arpı’nın önde gelen icracılarından parçalar dinleyeceğiz.
55:00
Myanmar Bölüm-1
Myanmar’a ayırdığımız programların ilk bölümünde, ülkenin önde gelen yerel müzisyenlerinden şarkılar dinleyeceğiz.
55:00
Peru 3
Peru’ya ayırdığımız dört haftanın üçüncü bölümünde, ülkenin yaşayan efsanesi olarak addedilen Afro-Perulu şarkıcı Susana Baca’dan şarkılar dinleyeceğiz.
54:56
Laos
“Bir Milyon Fil’ Krallığı” olarak da anılan Laos’u ziyaret edeceğimiz bu haftaki bölümümüzde ülkenin önde gelen yerel müzisyenlerinden parçalar dinleyeceğiz.
55:23
Orta Asya’nın Kadın Sesleri
Orta Asya’nın önde gelen kadın müzisyenlerinden şarkılar dinleyeceğiz.
55:08
Dünyadan Yerel Sesler - Ankara - 19/01/2021
-
154. Bölüm
53:06
Dünyadan Yerel Sesler - Ankara - 26/01/2021
-
155. Bölüm
55:22
Dünyadan Yerel Sesler - Ankara - 02/02/2021
-
156. Bölüm
53:42
Dünyadan Yerel Sesler - Ankara - 09/02/2021
-
157. Bölüm
53:22
Dünyadan Yerel Sesler - Ankara - 16/02/2021
-
158. Bölüm
54:56
Dünyadan Yerel Sesler - Ankara - 23/02/2021
-
159. Bölüm
53:12
Dünyadan Yerel Sesler - Ankara - 02/03/2021
-
160. Bölüm
54:56
Dünyadan Yerel Sesler - Ankara - 09/03/2021
-
161. Bölüm
55:36
Dünyadan Yerel Sesler - Ankara - 16/03/2021
-
162. Bölüm
54:57
Dünyadan Yerel Sesler - Ankara - 23/03/2021
-
163. Bölüm
54:17
Dünyadan Yerel Sesler - Ankara - 30/03/2021
-
164. Bölüm
54:27
Dünyadan Yerel Sesler - Ankara - 06/04/2021
-
165. Bölüm
54:37
Dünyadan Yerel Sesler - Ankara - 13/04/2021
-
166. Bölüm
55:27
Dünyadan Yerel Sesler - Ankara - 20/04/2021
-
167. Bölüm
55:27
Dünyadan Yerel Sesler - Ankara - 27/04/2021
-
168. Bölüm
52:57
Dünyadan Yerel Sesler - Ankara - 04/05/2021
-
169. Bölüm
52:57
Dünyadan Yerel Sesler - Ankara - 11/05/2021
-
170. Bölüm
54:56
Dünyadan Yerel Sesler - Ankara - 18/05/2021
-
171. Bölüm
54:57
Dünyadan Yerel Sesler - Ankara - 25/05/2021
-
172. Bölüm
53:57
Dünyadan Yerel Sesler - Ankara - 01/06/2021
-
173. Bölüm
54:41
Dünyadan Yerel Sesler - Ankara - 08/06/2021
-
174. Bölüm
52:56