Çocuklara Yadigar

Listeme Ekle
Müzik her dönem çocuklar için vazgeçilmez bir eğlencedir. Osmanlı Devleti’nin özellikle son dönemlerinde bestelenmiş çocuk şarkıları zaman, mekân ve imkân gözetmeksizin çocukların hayatında önemli bir yer tutmuştur. Araştırmalara göre 500’den fazla Osmanlı çocuk şarkısı olduğu biliniyor. Çocuklarımıza yadigâr kalan bu şarkılar şimdi TRT 2'de dinleyicilerine ulaşmayı bekliyor.

Bölümler

13 bölüm 01:06:09
Şehidin Feryadı
Güfte ve bestesi Niyazi Bey'e ait muhayyer makamında bir çocuk şarkısı: "Şehidin Feryadı"
13. Bölüm
06:24
Sen Anamızsın Vatan
Güftesi ve bestesi Leyla Hanım'a ait, neveser makamında bir şarkı: "Sen Anamızsın Vatan"
12. Bölüm
03:58
Hep Kardeşiz
Güftesi Tevfik Fikret'e, bestesi Muallim Kazım Bey'e ait bir çocuk şarkısı: "Hep Kardeşiz"
11. Bölüm
04:14
Yaşamak İçin
Bestesi Muallim Kazım Bey'e, güftesi Osman Fahri Bey'e ait hüzzam makamında bir şarkı: "Yaşamak İçin".
10. Bölüm
04:52
Çalış Yavrum
Bestesi Muallim İzzeddin Hümayi Bey'e ait: "Çalış Yavrum" şarkısı.
9. Bölüm
03:12
Kuşlar ve Kış
İ. Hümayi Bey'in nihavend makamında bestelediği "Kuşlar ve Kış" şarkısı icra ediliyor.
8. Bölüm
03:31
Bahar Sabahı
Güftesi Ali Rıdvan Bey'e ait olan, İzzeddin Hümayi Bey'in segah makamında bestelediği "Bahar Sabahı" isimli eseri İÜ OMAR Türk Müziği İcra Heyeti icra ediyor.
7. Bölüm
03:11
Gurbette
Güftesi İzzet Ulvi'ye ait "Gurbette" isimli çocuk şarkısını, segah makamında İÜ OMAR Türk Müziği İcra Heyeti icra ediyor.
6. Bölüm
05:29
Çalışalım
Çocuklara Yadigar'ın bu bölümünde, güftesi Ali Ulvi Bey'e ait olan ve Muallim Kazım Bey'in hicaz makamında bestelediği "Çalışalım" şarkısını, İÜ OMAR Türk Müziği İcra Heyeti'nden dinliyoruz.
5. Bölüm
06:42
Mektep İlahisi
Çocuklara Yadigar'ın bu bölümünde, bestesi Hoca Zekai Dede'ye ait olan "Mektep İlahisi"ni, acemaşiran makamında icra eden "İÜ OMAR Türk Müziği İcra Heyeti'nden dinliyoruz.
4. Bölüm
06:38
Ninni
Çocuklara Yadigar'ın bu bölümünde, bestesi Tanburi Cemil Bey'e ait olan ve İÜ OMAR Türk Müziği İcra Heyeti'nin hicaz makamında icra ettiği "Ninni"yi dinliyoruz.
3. Bölüm
06:13
Buğday
Çocuklara Yadigar'ın bu bölümünde, bestesi Muallim İzzeddin Hümayi Bey'e, güftesi Ali Ulvi Bey'e ait, mahur rast makamındaki "Buğday" şarkısını İÜ OMAR Türk Müziği İcra Heyeti'nden dinliyoruz.
2. Bölüm
06:04
Sabah Sesleri
Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde bestelenmiş çocuk şarkılarının tanıtılacağı Çocuklara Yadigar'ın ilk bölümünde, güftesi İhsan İlhami'ye ait olan ve Muallim Kazım Bey tarafından hüseyni makamında bestelenen "Sabah Sesleri" isimli eseri dinliyoruz.
1. Bölüm
05:35