Aklımda Kalan Satırlar

Hemen Dinle
Durdur

Bölümler

522 bölüm 27:05:47
Sanat Nedir
'Bir sanat yapıtı yorumlanamaz. Olacak şey değildir bu.'' Yazan: Tolstoy. Seslendiren: Zafer Elgin.
1. Bölüm
02:35
Bir Ömür Nasıl Yaşanır
'Bir yere ilk defa gitseniz de orayı beşinci defa ziyaret etseniz de yapmanız gereken bir şey var:…'' Yazan: İlber Ortaylı. Seslendiren: Zafer Elgin.
2. Bölüm
02:10
Karamazov Kardeşler
'Şuna bakın, şuna bakın! Yalan söylüyorsa bile -çünkü çoğu zaman yalan söylüyor- bunu sırf hepimizi eğlendirmek için yapıyor.'' Yazan: Dostoyevski. Seslendiren: Zafer Elgin.
3. Bölüm
02:38
Mehmed Akif
'...Akif’in şiirini şu şekilde tablolaştırabiliriz: Şehri, insanı, sokağı, kahvesi, bütün sefaletiyle bir toplumun, şark ülkelerinin acı manzaraları... '' Yazan: Sezai Karakoç. Seslendiren: Zafer Elgin.
4. Bölüm
02:06
Göz İzi
'…Düşünürlerin dalgınlığından, sanatçıların ise şaşkınlığından ancak ahmakların şikayet edebileceklerini kabullenmeli o halde.'' Yazan: Dücane Cündioğlu. Seslendiren: Zafer Elgin.
5. Bölüm
02:07
Kürk Mantolu Madonna
'Onunla bir kelime bile konuşmadığım halde, yolunu bekleyip: ‘Size evinize kadar refakat edebilir miyim?’ dersem hakkımda ne hüküm verirdi? '' Yazan: Sabahattin Ali. Seslendiren: Zafer Elgin.
6. Bölüm
02:30
Uyku
'Peki insan uykuda suç işler mi? Suç işlerse bundan sorumlu mudur? '' Yazan: Prof. Dr. Yavuz Selvi. Seslendiren: Zafer Elgin.
7. Bölüm
02:34
Lüzumsuz Adam
' ‘Çarşıdan alınmaz, çevreye konmaz.’ Nedir o bil?'' Yazan: Sait Faik Abasıyanık. Seslendiren: Zafer Elgin.
8. Bölüm
02:31
İstanbul'un 100 Efsanesi
'Bunun adına ayrıca Cami’üs Suğra derler ve burada gördüğün yüce makamın dünyadaki timsalidir.'' Yazan: Ferhat Aslan. Seslendiren: Zafer Elgin.
9. Bölüm
02:41
100 Yılın 100 Türk Filmi
'Apartmandaki zengin ve yaşlı adamı soymak için gelen yeni kiracıların oyununu bozuyor Seyyit.'' Yazan: Atilla Dorsay. Seslendiren: Zafer Elgin.
10. Bölüm
02:09
Tarihimizde Garip Vakalar
'Hükümdar: ‘Ya ben padişah, bu adam da Sadrazam Bayram Paşa ise’ deyince, Bekr-i Mustafa kürekleri bırakıp kahkahayı atar:…'' Yazan: Reşad Ekrem Koçu. Seslendiren: Zafer Elgin.
11. Bölüm
02:31
Yıkanmak İstemeyen Çocuklar Olalım
'Sıradan insanlar böylelikle, bir popüler müzik konserinde kraliyet ailesine ‘fark atabilirler.’ '' Yazan: Ünsal Oskay. Seslendiren: Zafer Elgin.
12. Bölüm
02:28
Retorik
'Eğer bizi dinleyenlerde öfke ya da korku uyandırmaya çalışıyorsak o şey öyle olmasa da olduğunu iddia etmek gerekir.'' Yazan: Aristoteles. Seslendiren: Zafer Elgin.
13. Bölüm
02:40
Selahaddin: Şark'ın Kartalı
'Zangoçlar gitti, müezzinler geldi. Kalpler huzura erdi.'' Yazan: Ali Emre. Seslendiren: Zafer Elgin.
14. Bölüm
02:31
Araba Sevdası
'Ah Valide ah. Gideyim yalvarayım ama ne yüzle? Kadıncağızın on beş gündür semtine bile uğradığım yok.'' Yazan: Recaizade Mahmut Ekrem. Seslendiren: Zafer Elgin.
15. Bölüm
02:41
Geliştiren Anne Baba
'Geliştiren anne baba çocuğun davranışına değil kendi davranışına odaklanır.'' Yazan: Doğan Cüceloğlu. Seslendiren: Zafer Elgin.
16. Bölüm
02:41
Yara Bende
‘Böyle bir insan bu şekilde ölür mü be?’ diye bağırmıştım, haberi ilk duyduğumda.'' Yazan: Abdullah Ataşçı. Seslendiren: Zafer Elgin.
17. Bölüm
02:41
Gelenek Sanat ve Medeniyet
Yeni insanımız gelecekte kendine ait ve maziden beslenen özgün bir medeniyet tasavvuru ortaya koyabilecek midir?'' Yazan: Saadettin Ökten. Seslendiren: Zafer Elgin.
18. Bölüm
02:41
Gariplerin Kitabı
'Kalbimin üzerine bana Dr. Arnou’yu anımsatan bir el hareketi ile vurmaya başladı: 'Müslim. Müslim. Müslim.' '' Yazan: Ian Dallas. Seslendiren: Zafer Elgin.
19. Bölüm
02:41
Yazma Hikayeleri
'Aldığım cevap tam bir Waterloo idi:…'' Yazan: Rasim Özdenören. Derleyen: Duran Boz. Seslendiren: Zafer Elgin.
20. Bölüm
02:37
Hünkârım
'Sizi çok iyi tanırım. Bizden ziyade olup biteni merak ediyorsunuz. Sultanımızı anlat dediğinizi duyuyor gibiyim.'' Yazan: Bahadır Yenişehirlioğlu. Seslendiren: Zafer Elgin.
21. Bölüm
02:37
Teknolojiye Karşı İnsanlık
'Gelecekte mesleklerimizin olacağı kesin ama bu meslekler muhtemelen geçim sağlamaktan uzak olacak.'' Yazan: Gerd Leonard. Seslendiren: Zafer Elgin.
22. Bölüm
02:35
Dünya Bir Gelindir
'Sana Kaf Dağı’nın ardından selam getirdim! Kaf Dağı’na doğru uçarken aşk tuzağını görünce artık uçamaz olup, aşkın tuzağına düşen Zümrüd-ü Anka’dan selam getirdim!'' Yazan: Mehmet Sabri Genç. Seslendiren: Zafer Elgin.
23. Bölüm
02:42
Ölümün Dört Rengi
'Ölün, ama biyolojik ölümünüzden önce ve kendi iradenizle. Nitekim bu ölümün mevt-i ihtiyari adını alması da bu yüzden.'' Yazan: Dücane Cündioğlu. Seslendiren: Zafer Elgin.
24. Bölüm
02:42
Çocuklar İçin Beş Sevgi Dili
'Bir çocuk şöyle söylüyor: ‘Annemle babam bağırıp çağırmamamı, bana bağırıp çağırarak söylüyorlar.’ ''Yazan: Garry Chapman ve Ross Campbell. Seslendiren: Zafer Elgin.
25. Bölüm
02:43
Sayılı Fırtınalar: Eski İstanbul Kabadayıları
'Ulan ciğerci! Sen kendini ne zannediyorsun da emrediyorsun?'' Yazan: Refii Cevad Ulunay. Seslendiren: Zafer Elgin.
26. Bölüm
02:39
Kültür Emperyalizmi
'Bu emperyalizm bir çeşit morfindir.'' Yazan: Ahmet Kabaklı. Seslendiren: Zafer Elgin.
27. Bölüm
02:40
Leyla ile Mecnun
'Leyla uğruna savaşanlar ne mutlu erler idi. Leyla’yı almaya çalışanların ise ne kutlu amaçları vardı!..'' Yazan: İskender Pala. Seslendiren: Zafer Elgin.
28. Bölüm
02:41
İnsan Ne ile Yaşar
'Sadece: ‘Yeryüzünde barış, ademoğlunda fazilet olsun.’dedi.'' Yazan: Tolstoy. Seslendiren: Zafer Elgin.
29. Bölüm
02:40
Sefiller
'Her ne gerekiyorsa… Namustan ayrılmamak şartı ile…'' Yazan: Victor Hugo. Seslendiren: Zafer Elgin.
30. Bölüm
02:43
Bu Ülke
'Bir zelzelenin içindeydik. Ne kanun-u kadim kalmıştı ne deb-i dirin…'' Yazan: Cemil Meriç. Seslendiren: Zafer Elgin.
31. Bölüm
02:31
Olanaksızın Fiziği
'...İlkesel olarak bir kuantum bilgisayar, dünyada mevcut bütün şifreleri kırabilecek, günümüz bilgisayar güvenliğini tam bir kargaşa içine atabilecektir.'' Yazan: Michio Kaku. Seslendiren: Zafer Elgin.
32. Bölüm
02:42
Yedinci Gün
Konuşan şahıs, şatranç meraklısı Alman’ın uşağıydı. Adamın sözlerine kulak verince, İhsan Sait’in başından aşağı kaynar sular döküldü:…'' Yazan: İhsan Oktay Anar. Seslendiren: Zafer Elgin.
33. Bölüm
02:43
Yitik Cennet
Hazreti Adem’in cennetten yeryüzüne inişi, tek insan psikolojisinde erginleşmeye, rüşde ermeye denk düşer.'' Yazan: Sezai Karakoç. Seslendiren: Zafer Elgin.
34. Bölüm
02:46
Vadideki Zambak
Aşka düşmüş bir gönülde, istenen çizgileri hayallerin alevlerinden geçirerek, onları renklere bürünmüş göstererek daha da değersiz kılan kesiksiz arzular yok mudur?'' Yazan: Balzac. Seslendiren: Zafer Elgin.
35. Bölüm
02:43
101 Anadolu Efsanesi
Hürmetinize layık olan ben değil, Munzur’dur. Onun elini öpün, onun hizmetine koşun.'' Yazan: Prof. Dr. Saim Sakaoğlu. Seslendiren: Zafer Elgin.
36. Bölüm
02:43
İçimizdeki Şeytan
Kimisine: ‘Falan milletin yardakçısı’, kimisine: ‘Şu veya bu fikrin satılmış kölesi’, kimisine: ‘Korkak ve dalkavuk’, kimisine: ‘Bozuk kanlı’ diye hücum ediyorlardı.'' Yazan: Sabahattin Ali. Seslendiren: Zafer Elgin.
37. Bölüm
02:46
Gün Olur Asra Bedel
Çünkü bir mankurt, eski vücuduna saman doldurulmuş bir korkuluktan, bir mankenden farksız olurmuş onlar için.'' Yazan: Cengiz Aytmatov. Seslendiren: Zafer Elgin.
38. Bölüm
02:39
İslâm ve Batı
'...Ünlü siyaset risalesi Prens’in yazarı Machiavelli ise Mandragola adlı eserindeki karakterlerden birine şunu söyletecektir: ‘Sence Türkler bu yıl İtalya’ya kadar gelecek mi?’ '' Yazan: İbrahim Kalın. Seslendiren: Zafer Elgin.
39. Bölüm
02:49
Kutadgu Bilig'e Göre Türk Hükümdarlık Sanatı
'…Güneş doğar ve bu dünya aydınlanır. Aydınlığını bütün halka eriştirir, kendinden bir şey eksilmez. Benim de hükmüm böyledir.'' Yazan: Erkan Göksu. Seslendiren: Zafer Elgin.
40. Bölüm
02:52
Ölümcül Kimlikler
-'Kilise’yi devletten ayırmak artık yeterli değil…'' Yazan: Amin Maalouf. Seslendiren: Zafer Elgin.
41. Bölüm
02:34
Sinemam ve Ben
'…Ya yanlış bilgi aldılarsa, ya tren makas değiştirmeyip benim yattığım raylardan yoluna devam ederse…'' Yazan: Türkân Şoray. Seslendiren: Mücella Karadağ.
42. Bölüm
02:26
Nutuk
'Hükümet kurmak zorunludur.’' Yazan: Gazi Mustafa Kemal. Seslendiren: Zafer Elgin.
43. Bölüm
03:21
Hukukçu ve Yöneticiler için Mevlana Bilgeliği
'Kunduracının önünde çiftçinin aleti, köpeğin önünde saman, eşeğin önünde kemik, bir şey ifade etmez.'' Yazan: Ergin Ergül. Seslendiren: Zafer Elgin.
44. Bölüm
02:39
Kurt ve Kuzgun
'Neler söylüyorsun sen Vehimi? Kafan ne tuhaf çalışıyor senin böyle.'' Yazan: Okay Tiryakioğlu. Seslendiren: Zafer Elgin.
45. Bölüm
02:39
İstanbul'da Yaşama Sanatı
'Şimdi hala tek tük de olsa sandallarda Karaköy’den taze balık almak mümkün.'' Yazan: Haluk Dursun. Seslendiren: Zafer Elgin.
46. Bölüm
02:35
Sanat ve Felsefe
'İsa o mağrur, o mazlum bakışlarını vakurla yere indirir ve dudağının kenarına ilişen acı bir tebessümün eşliğinde şöyle der: 'İkinci kez çarmıha gerilmek için.' '' Yazan: Dücane Cündioğlu. Seslendiren: Zafer Elgin.
47. Bölüm
02:44
Hükümdar
'Hayvan kimliğine bürünmeyi bilmesi gereken bir hükümdar hayvanlardan tilki ve aslanı yeğlemelidir.'' Yazan: Niccolo Machiavelli. Seslendiren: Zafer Elgin.
48. Bölüm
02:49
Saadettin Kaynak
-'Neredeyse artık ara namesiz eser yapılmaz hale gelmiştir.'' Yazan: Hasan Oral Şen. Seslendiren: Zafer Elgin.
49. Bölüm
02:49
Türk Mitolojisinin Kısa Tarihi
-'Erlik, kötü ruhlar arasında kontrolü sağlamak için oğullarını yeryüzüne gönderir…'' Yazan: Yaşar Çoruhlu. Seslendiren: Zafer Elgin.
50. Bölüm
02:44
Dünyayı Sarsan Konuşmalar
-'Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.'' Söz: Gazi M. Kemal Atatürk. Derleyen: Nejat Muallimoğlu. Seslendiren: Zafer Elgin.
51. Bölüm
02:29
Dijital Çocuk
-'Bilgisayarın açma kapama düğmesi, çocukların sanal ve gerçek olan arasında inanılmaz hızlı geçiş yapabildiği bir portal.'' Yazan: Kemal Sayar ve Sezin Benli. Seslendiren: Zafer Elgin.
52. Bölüm
02:31
Ruh ve Beden Sağlığı İçin: Müzik Terapi
-'…Müzik terapi her türlü hastalığın tedavisinde kullanılabilir.'' Yazan: Adnan Çoban. Seslendiren: Zafer Elgin.
53. Bölüm
02:26
Bunu Herkes Bilir
-'Viyana'yı alsaydık ne olurdu?'' Yazan: Emrah Safa Gürkan. Seslendiren: Zafer Elgin.
54. Bölüm
02:47
Kanamalı Haydut
-'İstanbul adı verilen şu sefil şehrin ‘Asitane’den izler taşıyan muhitinde, Beyazıt’ta, Çorlulu Ali Paşa Medresesi’nde otururduk…'' Yazan: Ahmet Kekeç. Seslendiren: Zafer Elgin.
55. Bölüm
02:55
Dar Koridor
-'Bu bölümün hikayesi şudur: Amerika Birleşik Devletleri’ni koridora sokmaya yarasa da bu yapı aslında Faust’çu bir pazarlıktı.'' Yazan: Daron Acemoğlu ve James Robinson. Seslendiren: Zafer Elgin.
56. Bölüm
02:50
Barbar Modern Medeni
-'Hayvanat bahçesinde kafesin arkasındaki vahşi ve ehlileştirilmiş hayvanları izleyen ziyaretçiler, insanat bahçelerindeki yabanileri izlerken de muhtemelen aynı hislere kapılıyorlardı'' Yazan: İbrahim Kalın. Seslendiren: Zafer Elgin.
57. Bölüm
02:55
Kitap Okuyan Çocuk Yetiştirmek
-'İnşaatla ilgilenen arkadaşlarıma üzerinde oyun evi veya çekiç resmi olan kitaplar seçiyorum.'' Yazan: Megan Delay. Seslendiren: Sevda Türkeri.
58. Bölüm
02:47
Devlet-i Aliyye
-'Para ekonomisinin geri olduğu bu dönemde köylüden aynen tahsil olunan ürün vergilerini köylere yerleştirdiği bu atlı askerine tahsis etmesi zorunlu idi.'' Yazan: Halil İnalcık. Seslendiren: Zafer Elgin.
59. Bölüm
02:49
Ahlâk
-'…Birey, toplumsal organizasyona nispetle siyasi bir eylemde bulunurken, kendisini yetkinleştiren veya yetkinleştirmeyen bir davranışta bulunuyor olması bakımından ahlâki bir eylem yapmaktadır.'' Yazan: Ömer Türker. Seslendiren: Zafer Elgin.
60. Bölüm
02:52
On Yıla Sığan Efsanevi Ömür: Osman Batur Han
-'Osman Batur yolculuğun sonunda Kızıl birliklerin kendisini ve maiyetini beklediği Zindankol’da düşmanı ile karşılaştı.'' Yazan: Dr. Ömer Kul. Seslendiren: Zafer Elgin.
61. Bölüm
02:35
Sinema ve Felsefe
-'Tartışmaya gerek bile yok: Roma olmasaydı Fellini de olmazdı. Aynı şekilde Kurosawa’nın sanatında, değil sadece Japonluğunun, Samuray köklerinin dahi ciddi katkısı vardır.'' Yazan: Dücane Cündioğlu. Seslendiren: Zafer Elgin.
62. Bölüm
02:39
Konumsal Medya
-'Hafıza mekanlarını fiziksel olarak inşa edemeyen karşıt hafıza, mobil ve konumsal medya ile mekanların anlamını değiştirme umudu taşımaktadır.'' Yazan: Cemile Tokgöz Şahoğlu. Derleyen: Cemile Tokgöz Şahoğlu ve Betül Aydoğan. Seslendiren: Sevda Türkeri.
63. Bölüm
02:56
Sevginin Varlık Yapısı
-'Kimilerinin büyük bir hakikat olarak sandığı gibi aşk, doğası gereği akıl dışı değildir, sadece makuliyete kayıtsızdır.'' Yazan: Habip Türker. Seslendiren: Zafer Elgin.
64. Bölüm
02:54
Meydan Ortaya Çıktığında
-'Kentin eski günahlarını anıyorum. Ülkenin günahlarını. Birbirlerini dost edinmişken sonra boğazlayanları.'' Yazan: Sezai Karakoç. Seslendiren: Zafer Elgin.
65. Bölüm
02:55
Tarihin Medya ile İmtihanı
-'Günümüz Türk tarihi sinemasının, olması gereken yerde olmadığına kimsenin kuşkusu yoksa da sayıları az da olsa zaman zaman kaliteli filmlerin üretildiği bir gerçek.'' Yazan: Cüneyt Kanat. Seslendiren: Zafer Elgin.
66. Bölüm
02:53
Asma Katlı Ev
-' ‘Bana niçin inanmadın?’ diye sordu Kovrin’e nazikçe bakarak.'' Yazan: Turgenyev. Seslendiren: Zafer Elgin.
67. Bölüm
02:46
Kültür Endüstrisi Kültür Yönetimi
-'Talebin yerini henüz itaat almış değildir.'' Yazan: Thedor Adorno. Seslendiren: Zafer Elgin.
68. Bölüm
02:50
Benim İstanbul'um
-'Cağaloğlu beni hep ilgilendirmiş, bu semtin hayatımda geniş bir yeri olmuştur.'' Yazan: Doğan Hızlan. Seslendiren: Zafer Elgin.
69. Bölüm
02:53
Bozkurtların Ölümü
-'Üç Oğul! Ayağının ucunda bıçak var. Tepip bana fırlatsan kurtulacağız.'' Yazan: Hüseyin Nihal Atsız. Seslendiren: Zafer Elgin.
70. Bölüm
02:55
Yıldızın Parladığı Tarihsel Anlar
-'Yüce olan her şeyde olduğu gibi sessizlik içinde, akıllıca olan her işte olduğu gibi önceden tasarlanmış olarak gerçekleşiyor mucizelerin mucizesi:…'' Yazan: Stefan Zweig. Seslendiren: Zafer Elgin.
71. Bölüm
02:47
Kar Yağıyor Hayatıma
-'Sonunda ‘Serenad’ büsbütün karıştı.'' Yazan: Selim İleri. Seslendiren: Zafer Elgin.
72. Bölüm
02:51
Gerçeği İnciten Papağan
'Flu resmi vurmak için ateş ettim. Kurşunum net resme isabet etti. Meğer on ikiden vurmuşum.'' Yazan: Sadık Yalsızuçanlar. Seslendiren: Zafer Elgin.
73. Bölüm
02:53
Kuyucaklı Yusuf
'Demek ki babanı borçlu etmekten maksatları buymuş.'' Yazan: Sabahattin Ali. Seslendiren: Zafer Elgin.
74. Bölüm
02:54
Mimar Koca Sinan
'‘Sinan niçin bazı şehirlere hiç eser vermemiştir?'' Yazan: Prof. Dr. Afet İnan. Seslendiren: Sevda Türkeri.
75. Bölüm
02:50
Yaban
'Burada ben, Ahmet Celal, yapayalnızım. Bunun nedeni, Türk aydını, yine sensin!'' Yazan: Yakup Kadri Karaosmanoğlu. Seslendiren: Zafer Elgin.
76. Bölüm
02:54
Gırnatacı
'Çarşambayı atlattım mı gerisi kolay. Hafızamdan her şeyi silerim bir çırpıda.'' Yazan: Ercüment Cengiz. Seslendiren: Zafer Elgin.
77. Bölüm
02:53
Gırnatacı
'Çarşambayı atlattım mı gerisi kolay. Hafızamdan her şeyi silerim bir çırpıda.'' Yazan: Ercüment Cengiz. Seslendiren: Zafer Elgin.
78. Bölüm
02:51
Ben Yusuf
'Ne mutlu derken… Hasta ziyareti falan değildir inşallah?'' Yazan: Sezgin Kaymaz. Seslendiren: Zafer Elgin.
79. Bölüm
02:45
Günlerin Getirdiği Sözden Söze
' 'Ne söylüyor bu adam? Ne demek istiyor? Bu dediklerine Divan edebiyatını ne diye katmış.’ '' Yazan: Nurullah Ataç. Seslendiren: Zafer Elgin.
80. Bölüm
02:54
Gölgeler ve Hayaller Şehrinde
'Yerine getirilmeyen vasiyeti de buymuş…'' Yazan: Murat Gülsoy. Seslendiren: Zafer Elgin.
81. Bölüm
02:53
Hocalı: Bir Soykırımın Anotomisi
'Ama çocuk olduğu için Türk askeri onu öldürmemişti.'' Yazan: Gurban Hüseynov. Seslendiren: Zafer Elgin.
82. Bölüm
02:54
Kızlar da Yanmaz: Genç Cumhuriyette Köy Çocuğu Olmak
'Modernlik ve şehirli sözü olarak ilk dilime taktığım öğrenmeye özendiğim bir sözcüktü: ‘Eyva’.'' Yazan: Pakize Türkoğlu. Seslendiren: Sinem Yıldırım.
83. Bölüm
02:51
Otuz Milyon Kelime: Çocuğunuzun Beynini Geliştirin
' Banyo zamanı da Üç K’yi kullanarak çocuğun uzamsal becerisini inşa etmek için mükemmel bir zamandır.'' Yazan: Dr. Dana Suskind. Seslendiren: Sinem Yıldırım
84. Bölüm
02:32
Erzurumlu Emrah
'Emrah’ın ilk uğradığı yer Trabzon oluyor. Murat Uraz’ın ihtiyar Trabzonlulardan duyduğuna göre, Pazarkapısı’nda Mazlum oğlu kahvesine yerleşiyor.'' Yazan: Eflatun Cem Güney ve Çetin Eflatun Güney. Seslendiren: Zafer Elgin.
85. Bölüm
02:50
Şeyh Galip Eserlerinin Dil ve Sanat Değeri
'O, dilde yalınlık yanlısı görünür ama bu yalınlık isteği onda, sonucu, bir düşün ve bir iyi niyet belirtisi olmaktan ileri gidemez.'' Yazan: Doç. Dr. Sedit Yüksel. Seslendiren: Zafer Elgin.
86. Bölüm
02:54
Top Sesleri
'Donsunlar diye duygulara, yüreklere, vicdanlara, hatıralara, hafızalara kar yağıyor.'' Yazan: Arif Nihat Asya. Seslendiren: Zafer Elgin.
87. Bölüm
02:57
Sinemada Yönetmenlik
'Önemli olan perdeye yansıyan yaşamdır.'' Yazan: Edward Dmytryk. Seslendiren: Zafer Elgin.
88. Bölüm
02:57
Aklımda Kalan Satırlar - Ankara - 08/01/2021
-
89. Bölüm
02:56
On Üç Günün Mektupları
'İşi bırakmalısın Zuhal. Senin için şart bu. Bak o zaman hayatın nasıl daha rahat daha güzel olacak.'' Yazan: Cemal Süreya. Seslendiren: Zafer Elgin.
90. Bölüm
02:55
Kendime Düşünceler
'Peki değer verilecek ne kaldı geriye?'' Yazan: Marcus Aurelius. Seslendiren: Zafer Elgin.
91. Bölüm
02:56
Mavi ve Kara
'Parasız hiçbir şey yapılmaz oldu, biliyorum. İdeal, ülkü, mefkure apartman adı olmaya başlayalı gençliğin gözünden düştü, biliyorum.'' Yazan: Sabahattin Eyüboğlu. Seslendiren: Zafer Elgin.
92. Bölüm
02:56
Beyaz Zambaklar Ülkesinde
'Beyler. Sizler çok büyük bir iş yapıyorsunuz…'' Yazan: Grigoriy Petrov. Seslendiren: Zafer Elgin.
93. Bölüm
02:53
Kıyamet Aşısı
'Kıyametin yakınlığı veya uzaklığı, umut veya umutsuzluk verici bir şey değil aslında.'' Yazan: Sezai Karakoç. Seslendiren: Zafer Elgin.
94. Bölüm
02:45
Çanlar Kimin İçin Çalıyor
'Kentin terk edilmesi durumunda Karkov, Palace Otel’den ayrılmadan önce onları zehirleyip kimlikleriyle ilgili tüm kanıtları yok etmek zorundaydı.'' Yazan: Ernest Hemingway. Seslendiren: Zafer Elgin.
95. Bölüm
02:52
Sultanı Öldürmek
'Akın’ın saldırıya uğradığı yerde Fatih ile oğlu Cem Sultan… Babalar ve oğulları…'' Yazan: Ahmet Ümit. Seslendiren: Zafer Elgin.
96. Bölüm
02:45
Dijital Maymun
'Bize ailenizde kim olduğunu söyleyin?'' Yazan: Nigel Shadbolt ve Roger Hampson. Seslendiren: Zafer Elgin.
97. Bölüm
02:57
Müstakil Eylem: Uyku Üzerine 28 Kalem Darbesi
'Uyutalım deyince içime bir ferahlık geldi. Hah dedim, uyuyunca acısı biraz diner.'' Yazan: Ercan Kesal. Editör: Tarhan Gürhan. Seslendiren: Zafer Elgin.
98. Bölüm
02:56
Osmanlı Tarihinde İslâmiyet ve Devlet
'...Osmanlı Devleti’nin bir İslam devleti olarak görünürde Şeriat’ten başka bir kanunu olmaması gerekirdi.'' Yazan: Halil İnalcık. Seslendiren: Zafer Elgin.
99. Bölüm
02:48
Saatleri Ayarlama Enstitüsü
'Az kalsın unutuyordum. Hanımın saati… Çoktan beri iyi işlemiyor. Şuna bir baksanız…'' Yazan: Ahmet Hamdi Tanpınar. Seslendiren: Zafer Elgin.
100. Bölüm
02:53
Bağırmayan Anneler: Bağırıp Çağırmadan Çocuk Büyütme Teknikleri
'Bir annenin gücü ile çocuğunu ezmesi: ‘Gelecekte seni gücü ile ezen herkese boyun eğ.’ öğretisinden başka bir şey değildir.'' Yazan: Hatice Kübra Tongar. Seslendiren: Sinem Yıldırım.
101. Bölüm
02:54
Karantina: Mahşerin Dört Atlısının Hikayesi Beşinci Perde
'‘Eğer bir gün sen, ben ve Gece ayrı düşersek ne zaman bir araya geliriz Onur?'' Yazan: Beyza Alkoç. Seslendiren: Sinem Yıldırım.
102. Bölüm
02:55
Çeşitli Yönleriyle Neyzen Tevfik
'Neyzen gibi süfli, serseri, bedmest, küfürbaz bir adamın da şahsiyeti ne ola demeyiniz.'' Yazan: Alpay Kabacalı. Seslendiren: Zafer Elgin.
103. Bölüm
02:46
Konuşanlar Bir Hüzünle Sesinde
'Hemen hepsinde de ya ‘Ziyama’ ya ‘Ziya Osman’ıma’ demiş.'' Yazan: Ziya Osman Saba. Derleyen: Tahsin Yıldırım. Seslendiren: Zafer Elgin.
104. Bölüm
02:54
Nasıl Korunabilirdik: Şiddete Uğrayan Kadınlar ve Çocuklar
'Yapılan çeşitli araştırmalarda aile içinde kadına yönelik şiddetin olduğu evlerde, çocuğa yönelik fiziksel şiddetin de yüzde yetmişlere kadar çıktığı görülmektedir.'' Yazan: Ural Nadir. Seslendiren: Zafer Elgin.
105. Bölüm
02:41
Arasokakların Tarihi
'Ana caddelerde fazilet aranmaz.'' Yazan: Dücane Cündioğlu. Seslendiren: Zafer Elgin.
106. Bölüm
02:51
Altın Adam: Gazimihal
'Davul iki yüzlü olmasına rağmen, en ilkel davul türünün saplı ve tek yüzlü Asya davulu olması gerektiğini belirten Gazimihal, Müslüman Mısırlıların da davula: ‘Tabl-ı Kebir-i Türki’ dediklerini de açıklar.'' Yazan: Merdan Güven. Seslendiren: Zafer Elgin.
107. Bölüm
02:55
Unutuş ve Hatırlayış
'Sen, dirilişi unuttuğun zaman hatırladığın nedir?'' Yazan: Sezai Karakoç. Seslendiren: Zafer Elgin.
108. Bölüm
02:54
Aklımda Kalan Satırlar - Ankara - 09/02/2021
-
109. Bölüm
02:52
Aklımda Kalan Satırlar - Ankara - 10/02/2021
-
110. Bölüm
02:54
Aklımda Kalan Satırlar - Ankara - 11/02/2021
-
111. Bölüm
02:56
Aklımda Kalan Satırlar - Ankara - 12/02/2021
-
112. Bölüm
02:55
Mabet ve Millet
'İstiklal Savaşımız önce cami kürsülerinden saçılan İslami milli vaazlar, heyecanlı hutbelerle başlamış, şuurlanmış, sonra cephelerde birer zafer olmuştur.'' Yazan: Ahmet Kabaklı. Seslendiren: Zafer Elgin.
113. Bölüm
02:55
Başarıya Götüren Aile
'Ana babalar, kendi gerçekleştiremedikleri şeyler için farkına varmadan, çocuklarını kullanıyorlar.'' Yazan: Doğan Cüceloğlu. Seslendiren: Zafer Elgin.
114. Bölüm
03:01
Osmanlı Şehri
'O sokakta her ev kendi başına duruyor. Her evin, kesin olarak şahsiyete sahip bir varlık olduğunu görüyoruz.'' Yazan: Turgut Cansever. Seslendiren: Zafer Elgin.
115. Bölüm
02:55
Ahlâkiliğin Doğası
'Ahlaki anlamın genel olarak insanların anlamakta en çok güçlük çektiği değişimi, toplumsal kimliklerin benimsenmesi seviyesinde gerçekleşir.'' Yazan: Ömer Türker. Seslendiren: Zafer Elgin.
116. Bölüm
02:56
Akıl ve Tutku
'Beğenmek! Hoşlanmak! Kalpsiz Elinor! Kalpsizden de beter.'' Yazar: Jane Austen. Seslendiren: Ece Akyüz.
117. Bölüm
02:54
Karıncanın Su İçtiği
'Seni niçin bu kadar göklere çıkardı? Senin buralardan gitmeni istiyor.'' Yazan: Yaşar Kemal. Seslendiren: Zafer Elgin.
118. Bölüm
02:53
Yağmur Beklerken
'Onlar sezmiyor, hatta tahmin etmiyor, biliyorlardı.. kavramışlardı vatandaşlık vazife, hak ve hürriyetlerinin önemini de yararlarını da.'' Yazan: Tarık Buğra. Seslendiren: Zafer Elgin.
119. Bölüm
02:55
Tahrir Vazifeleri
'Romantiklerle ağız birliği edip aklın bilime varan işleyişi bize gerçeği vermez; gerçek, inanç aracılığıyla bilinir mi demek gerek?'' Yazan: İsmet Özel. Seslendiren: Zafer Elgin.
120. Bölüm
02:50
Baş Ağrısı ile Baş Etmek
'Nadir görülen şiddetli baş ağrılarının akut tedavisi için en iyi seçenek triptanlardır.'' Yazan: Dr. David Buchholz. Seslendiren: Zafer Elgin.
121. Bölüm
02:57
Aklımda Kalan Satırlar - Ankara - 04/03/2021
Olmaz! Anketsiz olmaz! Öyle mi Kamil?'' Yazan: Ercan Kesal. Seslendiren: Zafer Elgin.
122. Bölüm
02:58
Mezarından Kalkan Şehit: Mutallaka
Şehitler ölü değildirler. Onlar daima sağdırlar. Ölümlerinden sonra yine gaza ederler.'' Yazan: Hüseyin Rahmi Gürpınar. Seslendiren: Zafer Elgin.
123. Bölüm
02:58
Efruz Bey
Portmone’mi düşürmüşüm! Sizden yarın akşam vermek üzere küçük bir meblağ isteyeceğim.'' Yazan: Ömer Seyfettin. Seslendiren: Zafer Elgin.
124. Bölüm
02:57
Arapların Gözünden Haçlı Seferleri
‘Üç gün boyunca insanları kılıçtan geçirdiler, yüz binden fazla can alıp birçok kişiyi de tutsak ettiler.’ '' Yazan: Amin Maalouf. Seslendiren: Zafer Elgin.
125. Bölüm
02:57
Aklımda Kalan Satırlar - Ankara - 12/03/2021
-
126. Bölüm
02:57
İnsanlığın Dirilişi
Bugün bütün insanlık, kölelerin Roma’ya isyanı gibi bir isyan içindedir Batıya karşı.'' Yazan: Sezai Karakoç. Seslendiren: Zafer Elgin.
127. Bölüm
02:57
Dijital Diyet Zamanı
İnternet ve bilgisayarınız düzgün çalışmadığında ya da hiç çalışmadığında saldırgan, mutsuz, huysuz ya da depresif hisseder misiniz?'' Yazan: Tuncay Dilci. Seslendiren: Zafer Elgin.
128. Bölüm
02:56
Sevi Çıkmazı
Ne olursa olsun arkadaşımı kurtaracaktım. Bunun için de tek bir çare vardı, onu para hastalığından kurtarmak.'' Yazan: Yaşar Nabi. Seslendiren: Zafer Elgin.
129. Bölüm
02:58
Uygurlar
Prensesler, refakatinde gönderilen siyasi danışmanlarla birlikte kocalarını kandırabiliyor ve çeşitli entrikalar hazırlıyorlardı.'' Yazan: Turgun Almas. Seslendiren: Zafer Elgin.
130. Bölüm
02:56
Rol Yapmayın Lütfen
'Hadi bırak bu işi Joan, oyuncu olmaya çalışmakla kendini kandırıyorsun.' '' Yazan: Eric Morris. Seslendiren: Zafer Elgin.
131. Bölüm
02:55
1915 Çanakkale Seferi
Plan üç kademe şeklinde art arda taarruz etmekten oluşuyordu.'' Yazan: Henry Woodd Nevinson. Seslendiren: Zafer Elgin.
132. Bölüm
02:57
Zeytindağı
'Suriye’de derlerdi ki, eğer Cemal Paşa birisiyle görüştüğü zaman burnunu kaşırsa sürgün düşünüyor, sakalını karıştırırsa, affedip etmemeyi düşünüyor, demektir.'' Yazan: Falih Rıfkı Atay. Seslendiren: Zafer Elgin.
133. Bölüm
02:48
Kalbin İnceliği Aşka Dahildir
'İnsanın her yaşına karşılık gelen felsefi bir düşünce vardır.'' Yazan: Goethe. Seslendiren: Zafer Elgin.
134. Bölüm
02:37
İtalya Hikâyeleri
'Papa, yalnız şu sözlerle cevap verdi:...'' Yazan: Stendhal. Seslendiren: Zafer Elgin.
135. Bölüm
02:56
Epik Tiyatro
'Böylece mimik ilkesi, yerini adeta gestus ilkesine bırakır epik tiyatroda.'' Yazan: Bertolt Brecht. Seslendiren: Zafer Elgin.
136. Bölüm
02:56
Düşünmek Ne Demektir
'Sorunun kendisi henüz sorulmuş değil.'' Yazan: Martin Heidegger. Seslendiren: Zafer Elgin.
137. Bölüm
02:58
Nesl-i Ahir
'Zannederim adada Nüzhet Bey’le beraber oturuyorsunuz, dedi. Bu Nüzhet Bey’le elbette Paris’te beraber bulundunuz.'' Yazan: Halit Ziya Uşaklıgil. Seslendiren: Zafer Elgin.
138. Bölüm
02:58
2666
'Ama kısa sürede hapishanedeki kimsenin bana saldırmayacağını anladım. Neden kimse bana saldırmıyordu?'' Yazan: Roberto Bolano. Seslendiren: Zafer Elgin.
139. Bölüm
02:58
Mehmet Akif Ersoy
'Büyük edebiyat şöhretlerini davet edecektim: Hamid, Cenap, Samipaşazade Sezai, Süleyman Nazif. Ve Akif onlara Asım’dan parçalar okuyacaktı.'' Yazan: Mithat Cemal Kuntay. Seslendiren: Zafer Elgin.
140. Bölüm
02:59
Kadın Mebuslar
'İki Tanrıçaya yeminle mi? A be kaz kafalı aklın nerede senin?'' Yazan: Aristophanes. Seslendiren: Ece Akyüz.
141. Bölüm
02:58
Süper İyi Günler ya da Christopher Boon'un Sıra Dışı Hayatı
'Örneğin eğer astronot olabilirsem bu, kız olmak ya da ölmek dışında insanın hayal edebileceği en büyük değişikliklerden biri olur herhalde.'' Yazan: Mark Haddon. Seslendiren: Zafer Elgin.
142. Bölüm
02:59
Yeni Dünya
'Bu korku ile avazı çıktığı kadar bağırdı: Ayran… Ayran…'' Yazan: Sabahattin Ali. Seslendiren: Zafer Elgin.
143. Bölüm
02:58
Vel Asr
“Dünya sisteminin oldubittilerine her defasında uyan, ama her uyumdan kârlı çıkan bu toplumun başarı sırrı ne ola ki?” Yazan: İsmet Özel. Seslendiren: Zafer Elgin.
144. Bölüm
02:54
Suikast
“Serbesti gazetesi bu dönemde iktidarı en fazla eleştiren gazeteydi. …Ve yazdıkları hep doğru şeylerdi. Serbesti gazetesi sahibi Mevlanzade Rıfat Bey’i öldürtme kararı aldılar.” Yazan: Turan Akıncı. Seslendiren: Zafer Elgin.
145. Bölüm
02:58
Baki ve Divanından Seçmeler
“Ona göre, insan ömrü ‘gül devri’ yani ilkbahar mevsimi gibi çok kısadır; bu kısacık ömrü sefa ile geçirmeli, mümkün olduğunca hayattan kâm almalıdır.” Yazan: Prof. Dr. Sabahattin Küçük. Seslendiren: Zafer Elgin
146. Bölüm
02:58
Picasso'nun Başarısı ve Başarısızlığı
“Picasso’nun görüsündeki olağanüstü yoğunluğun sırrı burada yatar işte.” Yazan: John Berger. Seslendiren: Zafer Elgin.
147. Bölüm
02:57
Manzum ve Mensur Osmanlı Hac Seyahatnameleri ve Nabi'nin Tuhfet'ül Harameyn'i
“Hac seyahatnamesi yazma geleneğinin Osmanlı toplum ve edebiyatında pek oluşmamasına rağmen, Nâbî’nin …Tuhfetü’l Harameyn’i niçin kaleme aldığı, akla ilk gelen sorulardandır.” Yazan: Menderes Coşkun. Seslendiren: Zafer Elgin.
148. Bölüm
02:58
Meczup
“Bakın, nasıl da gülüyor! Böyle bir acı bağışlanabilir mi?” Yazan: Halil Cibran. Seslendiren: Zafer Elgin.
149. Bölüm
02:56
Osmanlı'dan Cumhuriyete İstanbul'da Ramazan
“Tamamen özgürce mi gerçekten? Tam da değil…” Yazan: François Georgeon. Seslendiren: Zafer Elgin.
150. Bölüm
02:55
Kültürler Kavşağında Edebiyat ve Hikmet
“Halbuki kılıcının, dağ gibi fillerin dahi tahammül edemeyeceği yarasını, bir sivrisineğe yüklemek istiyorsun; hiç merhametin yok mu?” Yazan: Muallim Naci. Yayına Hazırlayan: Prof. Dr. Mehmet Atalay ve Prof. Dr. Mehmet Yavuz. Seslendiren: Zafer Elgin.
151. Bölüm
02:58
Yetenekli Çocuğun Dramı
“Bu denli zengin yetenekleri olan böyle kimselerin derinlerden gelen rahatsızlığının kaynağı ne olabilir?” Yazan: Alice Miller. Seslendiren: Ece Akyüz.
152. Bölüm
02:59
Çöle İnen Nur
'Bahîra, Kâinatın Efendisini görmeden, harikulâdeliği nasıl keşfetmişti? '' Yazan: Necip Fazıl Kısakürek. Seslendiren: Zafer Elgin.
153. Bölüm
02:58
Bay Lear
'Denize bakmadan eve giremem. Eve girmeden denizi düşünemem.'' Yazan: Oktay Rifat. Seslendiren: Zafer Elgin.
154. Bölüm
02:58
Kahire Modern
'Tamamıyla umutsuzluğa kapılmaya gerek yok. Umarım pragmatik davranıp dünyanın düzenine boyun eğer ve her iyiliğin bir fiyatı olduğunu kabul edersin.'' Yazan: Necip Mahfuz. Seslendiren: Zafer Elgin.
155. Bölüm
02:58
Kulluk Kitabı
'Durmadan akan gözyaşı, sanki o gözün sürmesidir. O nağmeleri dinleme. Sakın. O nağme, ölümden başka bir şey değildir. O, ses elbisesine bürünmüş bir âdemdir. '' Yazan: Muhammed İkbal. Seslendiren: Zafer Elgin.
156. Bölüm
02:58
Savaş ve Barış
'‘…Çevresine düşmanlarımı topladı. Hem de hangilerini? Stein’leri, Armfeldt’leri, Benningsen’leri, Wintzingerode’leri çağırdı yanına.'' Yazan: Tolstoy. Seslendiren: Zafer Elgin.
157. Bölüm
02:59
Mustafa Kemal'in Devlet Paşası
' ‘Biz yoldayken’ diyor İsmet Bey, ‘Mustafa Kemal Paşa beyannameler neşrederek, fevkalade salahiyeti haiz bir Meclis’i toplantıya çağırmış.’ '' Yazan: Nezihe Araz. Seslendiren: Zafer Elgin.
158. Bölüm
02:59
Mihmandar
'Şurada can oynatan cengâverlerden son arzum odur ki, Azrail aleyhisselam bize uğradıktan sonra na’şımı Konstantiniyye surlarına yakın götürsünler.'' Yazan: İskender Pala. Seslendiren: Zafer Elgin.
159. Bölüm
02:58
Esir Şehrin İnsanları
'Anlayamadım. Para lâzım değil mi?!'' Yazan: Kemal Tahir. Seslendiren: Zafer Elgin.
160. Bölüm
02:59
Salgın Edebiyatına Giriş: Türk Salgın Öyküleri
'İnternette koca bir COVID-19 salgın edebiyatı e-külliyatı ortaya çıktı ve bu külliyatın büyük çoğunluğu öykülerden oluştu.'' Yazan: Gülsün Nakıboğlu. Seslendiren: Zafer Elgin.
161. Bölüm
02:57
Abdulhak Hamid'in Hatıraları
'İngiliz ve Fransız askerlerinin mezarlığını da gördük. Rus zabitinden bizim şühedamızın nerede medfun bulunduklarını sordum:…'' Yazan: Abdulhak Hamit Tarhan. Yayına Hazırlayan: İnci Enginün. Seslendiren: Zafer Elgin.
162. Bölüm
02:57
Türk Sineması ve Din
' ‘Bizimkiler tamamen laik bir dizidir. Çünkü başka dizilerde bazı karakterler Ramazan’da oruç tutarlarken, Bizimkiler yıllar boyunca Ramazan’ın pidesinin dahi adı geçmeden devam ediyordu.’ '' Yazan: Yalçın Lüleci. Seslendiren: Zafer Elgin.
163. Bölüm
02:59
Fahim Bey ve Biz
Fahim Bey! Her vuslat buhranlı bir aşkın mahsulüdür. İnsan talihinin bu kanununu kabul etmez misiniz? '' Yazan: Abdulhak Şinasi Hisar. Seslendiren: Zafer Elgin.
164. Bölüm
02:59
İdeolojinin Yüce Nesnesi
…İdeolojinin rüyaya benzer bir yapı olarak belirlenmesi, şeylerin gerçek durumunu, gerçekliğin kendisini görmemizi engeller.'' Yazan: Slavoj Zizek. Seslendiren: Zafer Elgin.
165. Bölüm
02:56
O Kediyi Kurtar
Bir anlamda Tarantino, tam olarak O Kediyi Kurtar kuralına uyar.'' Yazan: Blake Snyder. Seslendiren: Zafer Elgin
166. Bölüm
02:56
Kayıp Kentin Radyosu
Kaybettiğiniz bir erkek kardeş mi? Bir sevgili mi? Bir ana ya da baba, bir amca ya da bir çocukluk arkadaşı mı?'' Yazan: Daniel Alarcon. Seslendiren: Ece Akyüz.
167. Bölüm
02:58
Fazilet Eczanesi
'Her reçete bir ruh raporudur efendi. …Her reçeteden en az bir roman, bir piyes, on hikâye mevzuu çıkar.' '' Yazan: Haldun Taner. Seslendiren: Zafer Elgin.
168. Bölüm
02:58
Dikkat Tacirleri
…O zamanlar toplam 122 milyon nüfusa sahip Amerika Birleşik Devletleri’nde Amos ve Andy’nin, dikkatini çekmeyi başardığı kitlenin yaklaşık 40 milyon kişiden oluştuğu tahmin ediliyor.'' Yazan: Tim Wu. Seslendiren: Zafer Elgin.
169. Bölüm
02:58
Havuz Başı-Son Kuşlar
Millet boğaz derdinde, sabah sabah.'' Yazan: Sait Faik Abasıyanık. Seslendiren: Zafer Elgin.
170. Bölüm
02:56
Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler
Günümüzde bir Müslümana dini görevlerini hatırlatmak, adeta bu dünya ile ilgisi bulunmayan, daha doğrusu bu dünyanın dışında kalan birtakım işlerle meşgul olmasını söylemek gibi bir anlama gelir olmuştur.'' Yazan: Rasim Özdenören. Seslendiren: Zafer Elgin.
171. Bölüm
02:57
Dersaadette Bayram Sabahları
O eski bayram yerlerinde neler yoktu ki?'' Yazan: Dursun Gürlek. Seslendiren: Zafer Elgin.
172. Bölüm
02:59
Makamda
Bedene ilişkin (ben) der ki: ‘Hiçbir umut yoktur, bari kendini düşün.’ Düşünceye ilişkin (ben) onu destekler ama bir kuşku katarak: ‘Umut gözükmüyor, ama yine de geçmişi biraz karıştırmalı, belki bu karanlığı azıcık ışıtan bir ipucu ele geçirilir.’ '' Yazan: Sezai Karakoç. Seslendiren:Zafer Elgin.
173. Bölüm
02:58
Ziya Paşa'nın Arz-ı Hâli
Ziya Paşa, Sultan Abdulaziz’den bu hataya düşmemesini ister.'' Yazan: Prof. Dr.Zeki Taştan, Doç. Dr. Ferhat Korkmaz. Seslendiren Zafer Elgin.
174. Bölüm
02:58
Miras
Asım için ehemmiyetli bir şey değil… '' Yazan: Memduh Şevket Esendal. Seslendiren: Zafer Elgin.
175. Bölüm
02:58
Bir Devlet Operasyonu: 19 Mayıs
‘Padişah böyle istiyor.’ '' Yazan: Murat Bardakçı. Seslendiren: Zafer Elgin.
176. Bölüm
02:58
Don Quijote
Bakın, Senyor Don Quijote, bugünkü günde bilgiden çok servete değer veriliyor. Altın semer vurulmuş bir eşşek, güzel koşumlu yağız attan üstündür.'' Yazan: Cervantes. Seslendiren: Zafer Elgin.
177. Bölüm
02:59
Göğü Delen Adam
Sinema, Upolu’daki en büyük şef kulübesinden daha büyük, evet, evet, çok daha büyük bir kulübedir.'' Yazan: Eric Scheurmann. Seslendiren: Zafer Elgin.
178. Bölüm
02:56
Hoş Sada: Son Asır Türk Musikişinasları
‘Ne müşkülmüş seni sevmek sana yâr olmak’ '' Yazan: İbn'ül Emin Mahmud Kemal İnal. Seslendiren: Zafer Elgin.
179. Bölüm
02:58
Cinnet Mustatili
Firar!.. Nereye?.. Cinnet mustatili içinde dolaşmaya…'' Yazan: Necip Fazıl Kısakürek. Seslendiren: Zafer Elgin.
180. Bölüm
02:59
Kırık Kalpler Bahçesi
Mısırı eken biziz ama soframız boş. Zincirlerimiz var. Gerçi göze görünmez. Köleyiz, halbuki bize özgür diyorlar.'' Yazan: Oscar Wilde. Seslendiren: Zafer Elgin.
181. Bölüm
02:58
27 Mayıs İhtilâli ve Sebepleri
Radyonun açılmasına müsaade eder misiniz?'' Yazan: Ali Fuad Başgil. Seslendiren: Zafer Elgin.
182. Bölüm
02:59
İstanbul'un Fethi
‘Evlatlarım, düşmanlar dayanamayıp kaçıyorlar ve surlarda Bizanslılardan başka kimse kalmadı.'' Yazan: Kritovulos. Seslendiren: Zafer Elgin.
183. Bölüm
02:59
Suç ve Ceza
Hele bir düşünün bakalım, nasıl engel olabiliriz ona?'' Yazan: Fyodor Mihayloviç Dostoyevski. Seslendiren: Zafer Elgin.
184. Bölüm
02:59
Oblomov
…Kim demiş hayat zevk ve mutluluktur. Ne saçma düşünce. '' Yazan: İvan Gonçarov. Seslendiren: Zafer Elgin.
185. Bölüm
02:58
72. Koğuş
Kaynatalum bir tencere fasulya, doyuralum karınlarımızı!'' Yazan: Orhan Kemal. Seslendiren: Zafer Elgin.
186. Bölüm
02:59
Kemal Tahir'e Mapushaneden Mektuplar
Çok kötü yazıyorlar Kemalciğim… Çünkü evvelâ samimî değiller.'' Yazan: Nâzım Hikmet. Seslendiren: Zafer Elgin.
187. Bölüm
02:59
Bize Göre, Gurabahame-i Lâklâkan, Frankurt Seyahatnamesi
Vardığımın ilk günü Goethe’nin evine koştum.'' Yazan: Ahmet Hâşim. Seslendiren: Zafer Elgin.
188. Bölüm
02:57
Hikâyeler
İçimizdeki öfke ve kalleşliğe uğramış olma acısı tek başına Roma’yı yeniden ele geçirmeye yeterli görünüyor…'' Yazan: Cahit Zarifoğlu. Seslendiren: Zafer Elgin.
189. Bölüm
02:53
Hiçliğin Mutlu Sessizliği
İnsan hiçbir zaman mutlu olamaz, ancak tüm hayatını kendisini mutlu kılacak şeyin peşinden koşarak geçirir.'' Yazan: Arthur Schopenhauer. Seslendiren: Zafer Elgin.
190. Bölüm
02:48
İki Şehrin Hikâyesi
‘İllâ biriniz arabanın önüne çıkacaksınız. Kim bilir atlarıma nasıl zarar verdiniz.' '' Yazan: Charles Dickens. Seslendiren: Zafer Elgin.
191. Bölüm
02:59
Edebiyat Yazıları 1
Şair de birtakım duygu ve düşünceleri çarmıha gerer. Bu gerişten, bilinmez nasıl, şiir doğar, aydınlanır.'' Yazan: Sezai Karakoç. Seslendiren: Zafer Elgin.
192. Bölüm
02:58
Aklımda Kalan Satırlar - Ankara - 14/06/2021
-
194. Bölüm
02:59
Aklımda Kalan Satırlar - Ankara - 17/06/2021
-
195. Bölüm
02:49
Aklımda Kalan Satırlar - Ankara - 18/06/2021
-
196. Bölüm
02:59
Aklımda Kalan Satırlar - Ankara - 15/06/2021
-
197. Bölüm
02:58
Aklımda Kalan Satırlar - Ankara - 16/06/2021
-
198. Bölüm
02:52
Aklımda Kalan Satırlar - Ankara - 21/06/2021
-
199. Bölüm
02:50
Aklımda Kalan Satırlar - Ankara - 22/06/2021
-
200. Bölüm
02:59
Aklımda Kalan Satırlar - Ankara - 24/06/2021
-
201. Bölüm
02:58
Aklımda Kalan Satırlar - Ankara - 25/06/2021
-
202. Bölüm
02:53
Aklımda Kalan Satırlar - Ankara - 23/06/2021
-
203. Bölüm
02:58
Aklımda Kalan Satırlar - Ankara - 28/06/2021
-
204. Bölüm
02:59
Aklımda Kalan Satırlar - Ankara - 29/06/2021
-
205. Bölüm
02:59
Aklımda Kalan Satırlar - Ankara - 30/06/2021
-
206. Bölüm
02:59
Aklımda Kalan Satırlar - Ankara - 01/07/2021
-
207. Bölüm
02:59
Aklımda Kalan Satırlar - Ankara - 02/07/2021
-
208. Bölüm
02:59
Aklımda Kalan Satırlar - Ankara - 05/07/2021
-
209. Bölüm
02:59
Aklımda Kalan Satırlar - Ankara - 06/07/2021
-
210. Bölüm
02:58
Aklımda Kalan Satırlar - Ankara - 07/07/2021
-
211. Bölüm
02:58
Aklımda Kalan Satırlar - Ankara - 08/07/2021
-
212. Bölüm
02:58
Aklımda Kalan Satırlar - Ankara - 09/07/2021
-
213. Bölüm
02:56
Aklımda Kalan Satırlar - Ankara - 12/07/2021
-
214. Bölüm
02:58
Aklımda Kalan Satırlar - Ankara - 13/07/2021
-
215. Bölüm
02:58
Aklımda Kalan Satırlar - Ankara - 14/07/2021
-
216. Bölüm
02:58
Aklımda Kalan Satırlar - Ankara - 15/07/2021
-
217. Bölüm
03:00
Aklımda Kalan Satırlar - Ankara - 16/07/2021
-
218. Bölüm
02:59
Aklımda Kalan Satırlar - Ankara - 19/07/2021
-
219. Bölüm
02:58
Aklımda Kalan Satırlar - Ankara - 20/07/2021
-
220. Bölüm
02:58
Aklımda Kalan Satırlar - Ankara - 21/07/2021
-
221. Bölüm
02:58
Aklımda Kalan Satırlar - Ankara - 22/07/2021
-
222. Bölüm
02:55
Aklımda Kalan Satırlar - Ankara - 23/07/2021
-
223. Bölüm
02:59
Aklımda Kalan Satırlar - Ankara - 26/07/2021
-
224. Bölüm
03:00
Aklımda Kalan Satırlar - Ankara - 27/07/2021
-
225. Bölüm
02:58
Aklımda Kalan Satırlar - Ankara - 28/07/2021
-
226. Bölüm
02:51
Aklımda Kalan Satırlar - Ankara - 29/07/2021
-
227. Bölüm
02:58
Aklımda Kalan Satırlar - Ankara - 30/07/2021
-
228. Bölüm
02:52
Aklımda Kalan Satırlar - Ankara - 02/08/2021
-
229. Bölüm
02:59
Aklımda Kalan Satırlar - Ankara - 03/08/2021
-
230. Bölüm
02:59