Makamlar ve Şarkılar

Bölümler

7 bölüm 02:54:09
Sabâ Makamı Şarkıları
Dini müziğimizde de sıklıkla kullanılan Türk Sanat Müziği'nin en içli, dokunaklı ve mistik makamlarından sabâ makamından şarkılar dinleyeceğiz. Sabâ makamı çargâh sesinden tize doğru konulmuş hicaz zirgüle makamı dizisi ile dügâh sesinden tize doğru konulmuş sabâ dörtlünün birleşiminden meydana gelmiştir. Makam çıkıcı veya inici - çıkıcı olarak kullanılmıştır.
1. Bölüm
25:00
Hicaz Makamı Şarkıları
Hicaz makamından şarkılar dinleyeceğiz. Bu makam, 13 basit makamdan biridir. Pes tarafa bir hicaz dörtlüsünün, tiz tarafa bir rast beşlisinin eklenmesiyle meydana gelir. Karar sesi dügâh, güçlü sesi nevâ sesidir. İnici ve çıkıcı bir seyir takip eder.
2. Bölüm
26:24
Muhayyer Kürdî Makamı Şarkıları
Muhayyer Kürdî makamından şarkılar dinleyeceğiz. Bu makamın yapısı muhayyer makama dizisinin sonunda bir kürdî dörtlü, beşli veya dizisi parçasının eklenmesiyle oluşmuştur. Bu durumda muhayyer makamının icrasından sonra dügâh perdesinde kürdî ile karar verildiğinde makam, muhayyer kürdî makamı meydana gelir.
3. Bölüm
25:31
Hüzzam Makamı Şarkıları
Hüzzam makamından şarkılar dinleyeceğiz. Hüzzam makamı çok eski bir makamdır. Yerinde hüzzam beşlisine evç perdesinde hicaz dörtlüsünün eklenmesiyle meydana gelmiştir. İnici ve çıkıcı bir seyir takip eder.
4. Bölüm
24:17
Bûselik Makamı Şarkıları
Bûselik makamından şarkılar dinleyeceğiz. Bu makam, 13 basit makamdan biridir. Pes tarafta bir bûselik beşlisi ile tiz tarafta bir kürdî dörtlüsünün birleşmesinden meydana gelmiştir. Makam çıkıcıdır. Karar sesi dügâh yani 'la' sesi, güçlü sesi ise hüseynî yani 'mi' sesidir.
5. Bölüm
24:14
Kürdîli Hicazkâr Makamı Şarkıları
Kürdîli Hicazkâr makamından şarkılar dinleyeceğiz. Bu makam Klasik Türk Mûsikîmizde rast perdesinde bir şed makam, kürdî makamının rast perdesine göçürülmüş şeddidir. İnici bir makamdır. Karar perdesi rast, güçlüsü çargâhdır.
6. Bölüm
24:38
Acem Kürdî Makamı Şarkıları
Acem kürdî makamından şarkılar dinleyeceğiz. Bu makam dizisi dügâh perdesi üzerinde kürdî dörtlüsü ve nevâ perdesi üzerinde bûselik beşlisinden meydana gelir.
7. Bölüm
24:02