Gönül Yakınlıkları

Bölümler

43 bölüm 09:14:40
1. Bölüm - Gönül Yakınlıkları
Bir erkek için en güzel denilebilecek yaşta zengin bir barondu Eduard. Nisan ayının bir öğleden sonrasının en güzel saatlerini bir fidanlıktaki ağaçlara taze aşılar yapmakla geçiriyordu.
1. Bölüm
13:29
2. Bölüm - Gönül Yakınlıkları
"Keşke" diyerek alnını ovuşturdu Eduard. "Keşke senin bu anlayış, sevgi dolu sözlerle anlattıklarının yanında yüzbaşının varlığıyla hiçbir şeyin bozulmayacağı, tam tersine her şeyin daha da hızlanacağı güzelleşeceği düşüncesi aklımda olmasaydı."
2. Bölüm
13:06
3. Bölüm - Gönül Yakınlıkları
"Bu gerçekten övülmeye değer bir davranış" dedi Charlotte. "Çünkü ben de oradaydım. Benden daha genç olmasına rağmen orada bulunan daha olgun arkadaşın senin için o kadar çekiciydi ki..."
3. Bölüm
12:44
4. Bölüm - Gönül Yakınlıkları
"Kocam doğum günlerin kutlanmasını sevmese de bugün üçlü bir kutlama nedeniyle birkaç çelengi atfetmeme alınmayacaktır herhalde" dedi Charlotte. "Üçlü mü?" diye seslendi Eduard. "Elbette" diye ekledi Charlotte.
4. Bölüm
12:16
5. Bölüm - Gönül Yakınlıkları
Ottilie, her zaman hizmetçiler yemeğe meyveyi veya tatlı servisini getirmeyi geciktirdiklerinde bir öğünden veya tatlı servisinden kurtulmak için kendine bir iş bulup aradan sıvışıyordu.
5. Bölüm
11:48
6. Bölüm - Gönül Yakınlıkları
Eskiden şiir, oyun ve öykü okurken okuyucunun, şairin, oyun yazarının ve öykü yazarının anlattığı kadar iyi ve canlı bir şekilde aktarması, şaşırtması, ara vermesi ve beklentiler uyandırması canlı olmanın doğal olarak beraberinde getirdiği bir sonuçtu.
6. Bölüm
12:52
7. Bölüm - Gönül Yakınlıkları
Şu an söz konusu olan durumdaysa karbonasite acıyorum, sınırsız boşlukta tekrar dolaşmak zorunda kalan.
7. Bölüm
12:53
8. Bölüm - Gönül Yakınlıkları
"Bunu görmüştüm ve kendimi tutamamıştım. Müdiremizi kenara çektim ve bu konu üzerinde kendisiyle ciddi olarak konuştum. Anlayışlı kadın hatasını fark etti. Konu üzerinde uzunca konuştuk."
8. Bölüm
12:44
9. Bölüm - Gönül Yakınlıkları
"Aynı şey bu köyde de yapılabilir" dedi Eduard. "Köşkün bulunduğu tepe aşağı doğru çıkıntılı bir şekilde kıvrılıyor, köy ise düzenli bir tarzda yarım çember biçiminde köşkün tam karşısında kurulmuş."
9. Bölüm
12:42
10. Bölüm - Gönül Yakınlıkları
Ottilie tehlikeli yerlerde Eduard'ın uzattığı eli tutuyor, bazen de omzuna yaslanıyordu...
10. Bölüm
12:57
11. Bölüm - Gönül Yakınlıkları
Yüzbaşı ve Charlotte arasındaki eğilim de tıpkı Eduard ve Ottilie arasındaki yakınlaşma gibi büyümekteydi ve hatta belki de ikisi de daha ciddi, kendilerine hakim olabileceklerine emin olduklarından daha tehlikeliydi bu yakınlaşmaları.
11. Bölüm
13:23
12. Bölüm - Gönül Yakınlıkları
Kalabalık yeniden köşke döndü. Yemekten sonra köyün içindeki yenilikleri görmek amacıyla bir gezintiye davet edildiler.
12. Bölüm
13:23
13. Bölüm - Gönül Yakınlıkları
Her ne kadar iyi niyetli ve eğlenceli gibi gelse de hatta Charlotte'a göre bu espriye ahlaki bir anlam verilebilecek olsa bile bu tür konuşmalar özellikle Ottilie nedeniyle pek hoşuna gitmiyordu.
13. Bölüm
12:18
14. Bölüm - Gönül Yakınlıkları
Bu düşünceye çoğunlukla karşımızdakinin içinde bulunduğu kötü durum karşısında oluşturulan ve aslında kandırma duygusunun ortaya çıkardığı gizli sevinç de eklenir.
14. Bölüm
12:43
15. Bölüm - Gönül Yakınlıkları
Eduard'ın gitmesini çok istiyordu, çünkü yüzbaşının hayalindeki görüntüsü kendisine sitem ediyor gibi geliyordu. Ancak Eduard'ı uzaklaştırması gereken şey onu daha çok çekmişti.
15. Bölüm
12:46
16. Bölüm - Gönül Yakınlıkları
Ancak tuhaf bir duyguya kapıldı birden, saf bir isteğe ve ümide dönüşerek yok olan sevinç dolu endişeli bir titreme sardı bedenini. Etkilenmiş bir şekilde dizlerinin üstüne çöktü.
16. Bölüm
12:53
17. Bölüm - Gönül Yakınlıkları
Ara sıra yaptığı üstü kapalı göndermeler Ottilie'yi hiç etkilemiyordu. Çünkü Eduard, Charlotte'un yüzbaşıya olan eğilimine ve karısının boşanmaya istekli olduğunu bile inandırmıştı onu.
17. Bölüm
13:14
18. Bölüm - Gönül Yakınlıkları
O an karısının elini tuttu Eduard ve "Günümüzü hastanede geçirmeyelim. Ottilie duygulu hasta bakıcı olmaktan daha fazlasını hak ediyor. Biz olmasak da baygınlar ayılacak, ayakta olanlar da kurulanacaklar." dedi. Charlotte sustu ve gitti...
18. Bölüm
12:43
19. Bölüm - Gönül Yakınlıkları
Kazandığını düşünen Charlotte, Eduard'ı bu kararında destekledi. Eduard, atlarının hazırlanmasını emretti ve uşağına toplaması gerekenlerle arkasından nereye gelmesi gerektiğini söyledi.
19. Bölüm
12:47
20. Bölüm - Gönül Yakınlıkları
Ottilie, bu küçük kıza karşı kötü davranamazdı çünkü ona karşı çok sevecendi. Çocuk Ottilie'ye yakınlık duyuyordu. Ottilie izin verdiğinde onunla gezintilere çıkıyordu.
20. Bölüm
13:21
21. Bölüm - Gönül Yakınlıkları
Bedensel ve ruhsal olarak içinde bulunduğu çöküntü halinde bile onlara göre mutlu olanların övgüsünü kazanmak için asil davranmalıymış...
21. Bölüm
12:49
22. Bölüm - Gönül Yakınlıkları
"Görüyorsunuz" dedi ukalalığını açıklayan kısa bir girişin ardından "en aşağı tabakada olandan en yükseğine kadar herkes yakınının gömüldüğü yer bilmek istiyor. Çocuğunu gömen en yoksul bir köylü bile mezarına tahtadan olsun bir haç koymak ister..."
22. Bölüm
12:47
23. Bölüm - Gönül Yakınlıkları
Ottilie burada İngiliz donanmasındaki özel bir kuraldan bahsetmektedir. Bütün gemilerin kraliyet malı olduğu anlaşılsın diye kraliyet filosunun en güçlüsünden en zayıfına kadar bütün gemilerindeki yelkenler öyle bir biçimde gerilmiştir ki...
23. Bölüm
12:49
24. Bölüm - Gönül Yakınlıkları
Ottilie'nin günlüğünden: "Genç sanatçının bir düşüncesini yazmak zorundayım. Marangoz gibi sanatçıların, insanların kendilerine ait olan şeylere en az sahip olabildikleri görülür. Tıpkı içinde büyüdükleri yuvadan uçup giden kuşlar gibi..."
24. Bölüm
13:21
25. Bölüm - Gönül Yakınlıkları
Mimarın ciddi tavırları karşısında kül vazosuna sığınarak onu kalbine basıyor, göklere bakıyor, bu heyecanlı şaşkın tavırlarıyla Kayra kraliçesinden ziyade Efes'in dul eşine benziyordu. Bu yüzden gösteri uzamıştı.
25. Bölüm
13:06
26. Bölüm - Gönül Yakınlıkları
Lucien'de övmek ve yermek, yakınlık ve uzaklık onun hep umursamazlıkla baktığı şeylerdi, çünkü insanları bir şekilde kazanmaya çalıştığı gibi kimseden sakınmadığı sivri dili nedeniyle arasını bozduğu da olurdu.
26. Bölüm
12:49
27. Bölüm - Gönül Yakınlıkları
Gösteri akşamı gelmişti ve oldukça kalabalık topluluk karşısında alkışlarla temsil başlamıştı. Anlamlı bir müzik bekleyenleri daha da heyecanlandırmıştı.
27. Bölüm
12:43
28. Bölüm - Gönül Yakınlıkları
Lucien sadece neşelilerle neşeli olmayı değil, üzüntülülerle de üzgün olmayı kendine prensip edinmiş gibi görünüyordu.
28. Bölüm
12:49
29. Bölüm - Gönül Yakınlıkları
Ottilie, uzun kirpiklerinin arasından Charlotte'un yanında oturan adamı fark etti. Onu tanıyamadı ancak yatılı okuldaki müdür yardımcısının sesini duyar gibi olmuştu.
29. Bölüm
12:20
30. Bölüm - Gönül Yakınlıkları
Bizler çocuklarımızı dışarıya dönük bir şekilde yetiştirmeliyiz. Bu esnada ölçüyü kaçırmamamız çok önemli, hatta vazgeçilmez bir unsurdur.
30. Bölüm
12:51
31. Bölüm - Gönül Yakınlıkları
En yakın geçmişin nasıl ele alınması gerektiğini bilen çok kişi vardır...
31. Bölüm
12:51
32. Bölüm - Gönül Yakınlıkları
Bahar biraz geç de olsa her zamankinden daha canlı ve neşeli olarak gelmişti. Ottilie bahçede verdiği emeklerin meyvelerini topluyordu. Her şey tam çimlenip, yeşeriyor ve çiçek açıyordu.
32. Bölüm
13:28
33. Bölüm - Gönül Yakınlıkları
Yaşlı olmasına rağmen hayata renk ve anlam katacak her şeye katılıyordu. Adamın yanında kadınlar, çevrenin tadını daha da çıkartıyorlardı.
33. Bölüm
12:29
34. Bölüm - Gönül Yakınlıkları
Çalışkan ve iyi kalpli yaradılışıyla sadece başkalarının iyiliği ve huzuru için uğraşıyor gibi görünüyordu ve farkında olmadan kaderin karşısına çıkarttığı, tek çatıştığı insandan kurtulduğu için mutluydu. Kız ise birden değişmişti...
34. Bölüm
13:01
35. Bölüm - Gönül Yakınlıkları
Böyle bir beklenmedik şaşırtıcı duruma dayanabilmek için yürek gerekliydi.
35. Bölüm
13:04
36. Bölüm - Gönül Yakınlıkları
"Birkaç kelimeyle" dedi Binbaşı, "her şeyi siliyorsun, sana karşı söylenecek ya da söylenmesi gereken ne varsa. Buna rağmen gerekenler tekrarlanmalı. Karınla olan ilişkini ciddi bir şekilde yeniden gözden geçirmeyi sana bırakıyorum. Ancak bu konuda bazı şeyleri açıklığa kavuştırman gerek. Bunu ona karşı olduğun kadar kendine karşı da borçlusun..."
36. Bölüm
12:48
37. Bölüm - Gönül Yakınlıkları
Binbaşı köydeki hana doğru geri döndü ve atını hanın önüne bağladı. Bu arada Eduard oldukça sabırsız bir şekilde gizlendiği yerden çıkarak sadece avcıların ve balıkçıların bildiği keçi yolundan inip, bir koruya, oradan da akşam vakti ilk kez bu denli temiz güzel parıldarken gördüğü gölün yanındaki fundalığa girdi. O gün öğleden sonra Ottilie de gölde kayık gezintisi yapmıştı.
37. Bölüm
13:05
38. Bölüm - Gönül Yakınlıkları
Hekim içeriye girdi ve hayal gücü el verdiğince konudan konuya atlıyordu, Ta ki eski arkadaşı binbaşından konu açılıncaya kadar. Başta anılardan söz açıldı...
38. Bölüm
12:47
39. Bölüm - Gönül Yakınlıkları
Charlotte için yer değiştirmenin gerekli olduğu açıkça ortadaydı. Nasıl gerçekleştireceğine karar vermekse zordu. İki kadın bir arada kalmalı mıydılar?
39. Bölüm
13:14
40. Bölüm - Gönül Yakınlıkları
Eduard'ın çektiği baş ağrıları ona Ottilie'yi hatırlatıyordu ve kaderine boyun eğmiş bir şekilde çektiği acı onu her şeye karşı ilgisiz yapmıştı.
40. Bölüm
12:42
41. Bölüm - Gönül Yakınlıkları
Binbaşının saray için halletmesi gereken işler vardı yurtdışında. Edaward da bu işlerde ona yardım edeceğine söz verdi. Hazırlıklar yapılmaya başlanmış ve en azından başka işlerle uğraşırken ortalık biraz yatışmıştı.
41. Bölüm
13:16
42. Bölüm - Gönül Yakınlıkları
Okullarda çocuklara On Emir'in ezberletildiğini duyunca çıldırdım. Bunun yerine "Başkalarının hayatına özen göster, ona zarar verebilecek şeyleri uzaklaştır. Kendini tehlikeye atarak onu kurtar. Ona zarar verdiğinde kendine zarar verdiğini unutma!" denilse olmaz mıydı?
42. Bölüm
12:52
43. Bölüm - Gönül Yakınlıkları
Eduard'ı içinde bulunduğu perişanlıktan yavaş yavaş kurtarabilmişlerdi. Ancak bu durum da onun aleyhine olmuştu. İşte şimdi sevgililer yan yana...
43. Bölüm
13:37